www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Gelenek - Gelecek Arasındaki Köprü: Geleneksel Yazma Baskısı Projesine Start Verildi.
Eklenme Tarihi : 03 Kasım 2017 - 16:54:56

Gelenek - Gelecek Arasındaki Köprü: Geleneksel Yazma Baskısı Projesine Start Verildi.

İskilip Yerel Eylem Grubu Derneği tarafından İçişleri Bakanlığı Dernekler Müdürlüğü Bünyesinde (PRODES) hazırlanan “Gelenek - Gelecek Arasındaki Köprü: Geleneksel Yazma Baskısı” projesi Başlangıç ve tanıtım toplantısı bugün İskilip Metin Alkan Halk Eğitim Merkezi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

Proje Tanıtım ve Açılış toplantısına İskilip Kaymakamı Bahadır Güneş, Belediye Başkan Vekili Murat Önder, Jandarma Komutanı Ziya Balcıoğlu, Emniyet Müdürü Bahadır Vurgun, İskilip MYO Müdür Yardımcısı Abdulkadir Özdemir, Ziraat Odası Başkanı Kamil Akdoğan, Esnaf  ve sanatkarlar Odası  Başkanı İsmet Uslu,  STK Başkanları ve yöneticileri, Muhtarlar, Daire Müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Proje Kapsamında 18-65 yaş arası 20 kadının eğitileceği proje 300 saatlik bir eğitim sürecinden oluşmakta. Kursiyer olarak katılmak isteyenlerin 6 Kasım 2017 Pazartesi gününden itibaren Dernek merkezine başvurarak kayıtlarının alınacağı proje Mart 2018 de yapılan çalışmaların sergilenmesi ile son bulacak.

Bir milleti millet yapan unsurlardan bir tanesi de kültürdür

Dernek tarafından Yazma baskı ve ilçe ile ilgili “ Bir milleti millet yapan unsurlardan bir tanesi de kültürdür. Bu nedenle, milletin bekası kültürünün gelecek kuşaklara doğru şekilde taşınmasına bağlıdır. Bu düşünceden hareketle Anadoluya gelişimizle birlikte kültürümüze giren ancak teknolojinin gelişmesi ile birlikte unutulmaya yüz tutmuş “geleneksel yazma baskı tekniğini” günümüze taşıyarak yaşatmayı ve böylelikle kadınlarımızın bu sanatı öğrenerek hem kültürünü tanımalarını hem de aile bütçesine katkıda bulunmalarını, ayrıca atıl durumda bulunan kadın iş gücünü faal duruma getirerek ilçe ekonomisine katkı sağlamasını amaçladık.

Yazmacılık tarihine ışık tutacak bazı buluntular ve yazılı kaynakların elimizde olmasına rağmen bu sanatın başlangıç yerinin ve zamanının kesin olarak tespiti güçtür. Bu konudaki yazılı kaynaklar ve arkeolojik çalışmalar yazma sanatının bir baskı tekniği olması nedeni ile bizi tarih öncesi çağlarının yontma taş ve bronz dönemlerine kadar götürüyor. Baskı biçiminin başlangıcı olarak, bu dönemlerde seramik kapkacağın üzerine basit damga ve tahta parçalarıyla yapılmış desen uygulamalarını gösterebiliriz.

İncelemelere göre resimlendirilmiş kumaşlar baskı tekniğinin doğrudan doğruya öncüleri olarak kabul edilmektedir. M.Ö. IV yüzyıla ait olup Rusyanın kuban bölgesindeki bir savaşçı mezarında bulunan resimli tabut örtüsü bu düşünceyi ispatlamaktadır. Kumaşı fırça aracı ile boyama ve kalıpla basarak desenlendirme Mısırda, Abbasi ve Fatimilerde de görülür.

Bu devirdeki keten kumaşların üzerindeki yazıların veya süslemelerin çoğunun tekniği fırça ile boyama ve kalıpla baskıdır.X. yüzyılda ender bulunan çok ince kalitedeki keten kumaş üzerine birbirini kesen içindeki boşluklara altın yaldız ve kahverengi aslan figürleri basılarak kumaşın yüzeyi kaplanmıştır. Kalıbın yükseltilmiş kısımlarından boya maddeleri akmaması için, nişasta veya kitne patı ile karıştırılırdı.

Daha sonraları ilave renkler kalıpla basılmıştır. Tıpkı bugün bizde uygulanan yazma tekniğinde olduğu gibi. Bir başka yazılı kaynakta M.Ö. 2000 yıllarında Kafkaslarda teknik baskı sistemin bilindiğini gösteriyor. Kumaş baskının üzerindeki dizi biçimindeki resimler ortaçağın sonlarına doğru kitap baskısının doğmasına yardım ediyor. Tahta kalıplarla kağıt üzerine baskı yapıldığı ve kumaş baskısının kitap baskısı için bir başlangıç olduğu söylenmektedir.

Anadoluda devam eden yazmacılık sanatında açık ve hareketli hayvan figürlerine, özellikle geyik figürleri ile meydana gelmiş komposizyonlara çoğunlukla rastlanmaktadır. Anadoluda Çatalhöyük arkeoloji kanunlarında (M.Ö. 700) Hitit sanatına ait eserler arasında pişmiş kilden çok sayıda mühür biçiminde kalıplar ortaya çıkarılmıştır. Bunlar helezoni ve dört yapraklı çiçek motifleri olup halen Hitit müzesinde bulunmaktadır. Çatalhöyük kazılarında ele geçen buluntular arasındaki mühürlerin, baskı ile yapılan yazmacılığın ilk ipuçları olduğu zannedilmektedir.

Bu çevrelerde yapılan yazmalar desen, kompozisyon ve renk yönünden bölgesel ayrıcalık gösterir.

Yazmacılık sanatının Türkiye tarihini araştırırken, bu sanatın Orta Anadoluda Tokatta gelişmesi ve Tokat ilinin yazmacılık sanatı açısından merkez teşkil etmesi ilginçtir. Örneğin Tokat ili ve çevresindeki yapılan yazmalardaki geometrik düzen Selçuk sanatı geometrisine paralellik gösterir.

Türk yazmacılık sanatının bugün elimizde kalan örnekleri Osmanlı imparatorluğu döneminin XVI. XVII. XVIII ve XIX. Yüzyıllara ait örnekleridir. Halen yurdumuzun çeşitli bölgelerinde yazma sanatı devam etmektedir.  Bu çevrelerde yapılan yazmalar desen, kompozisyon ve renk yönünden bölgesel ayrıcalık gösterirler.” Sözlerine yer verildi.

İlçemizde Yazma Baskısı

Geleneksel yazma baskısının ilçemizde yaklaşık 100 yılı aşkın  süredir yapıldığı bilinmektedir. Bu sanatın İskilipte birkaç ailenin kendi evlerine kurdukları küçük atölyelerde sürdürüldüğü bilinmektedir. İskilip halkının ilerleyen zaman içinde akademik eğitime yönelmesi sonucu  diğer ailelerde olduğu gibi genç nüfusun okuyarak ilçe dışına göç etmesi nedeniyle  bu sanatın yeni nesillere aktarımı akamete uğramıştır.

Yaklaşık son otuz yıldır bu sanatı aktif olarak yürüten usta kalmadığı görülmektedir. Dolayısıyla  geçmişi çok eskilere dayanan bu sanat unutulmakla yüz yüze kalmıştır.

 

Son birkaç yıl içinde bu sanatın tekrar canlandırılması ile ilgili çalışmalar olsa da istenilen sonuca ulaşılamamıştır. Hitit Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu El Sanatları Bölümünde bu sanatla ilgili akademik araştırmalar yapılmaktadır. Son yıllarda İskilipte turizme yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Bu çalışmalar eski ahşap binaların restorasyonu ve ev pansiyonculuğu, sokak sağlıklaştırma ile citte slow (sessiz şehir)  projelerine yönelik çalışmalar yürütülmektedir. Bu projelerle İskilipin iç turizminin geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Hazırladığımız bu proje ile kaybolmaya yüz tutmuş bir sanatın tekrar canlandırılması, İskilipe gelen turistlere de;  üretilecek ürünlerin pazarlanarak ilçe ekonomisine katkı sağlaması beklenmektedir. Halk Eğitim Merkezimizdeki atölyemizde bu sanatın devam etmesi için katkıda bulunmaya devam etmektedir.Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu galeriye ilk yorumu siz yapın.

SON 8 GALERİ

Foto Galeri
Kameraman Osman

Kameraman Osman Çakmak

İzlenme : 1582
Bilgilendirme Videosu

Bilgilendirme Videosu hazırlandı

İzlenme : 4241
Gelenek - Gelecek Arasındaki Köprü: Geleneksel Yazma Baskısı Projesine Start

Gelenek - Gelecek Arasındaki Köprü: Geleneksel Yazma Baskısı Projesine Start Verildi.

İzlenme : 2687
Emzirme

Emzirme Haftası

İzlenme : 3752
LEK GÜVEN

LEK GÜVEN TAZELEDİ

İzlenme : 5125
İskilip Sakarya İlkokulunda Nefes Kesen

İskilip Sakarya İlkokulunda Nefes Kesen Tatbikat

İzlenme : 16887
İskilip AK Parti Teşkilatından Referanduma Videolu

İskilip AK Parti Teşkilatından Referanduma Videolu Destek.

İzlenme : 1948
İskilip?te Habib Gökçe Güreş Eğitim Merkezi

İskilip?te Habib Gökçe Güreş Eğitim Merkezi Açıldı

İzlenme : 2255
Son Yorumlar
Hüseyin Görgülü
Yüreğine saglik kardes,eski bayramlarımız,bayram gibi bayramdı.Her değerlerimiz gibi onlarıda unutmaya başladık.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2021 - 2022