www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 468 kez okundu.
Yazının Tarihi :   18 Mart 2020 - 14:38:13

363 SENE ÖNCE YAŞANMIŞ BAŞKA BİR ÇANAKKALE SAVAŞININ İKİ KAHRAMANI 'ALANYA BEYİ KÜÇÜK MEHMET BEY VE TOPÇU KARA MEHMED'

Büyüt
Küçült
363 SENE ÖNCE YAŞANMIŞ BAŞKA BİR ÇANAKKALE SAVAŞININ İKİ KAHRAMANI  ALANYA BEYİ KÜÇÜK MEHMET BEY VE TOPÇU KARA

Mursel Sumer

Osmanlı Devleti duraklama devrinde (1579-1683) komşu devletlere olan üstünlüğünü kaybetmişti. Aynı olay denizlerde de yaşanıyordu. Osmanlı donanmasının Akdenizde ve Ege Denizindeki hâkimiyeti yavaş yavaş kaybolmaya başlamıştı. Bu kötü gidişe dur demek amacıyla 15 Eylül 1656 tarihinde Köprülü Mehmet Paşa sadrazamlık makamına getirildi. Yeni sadrazam göreve başlar başlamaz denizlerdeki üstünlüğü devam ettirebilmek için yeni savaş gemileri yapılmasının gerekli olduğunu biliyordu. Yeni gemiler yapmak için gerekli teçhizat ve malzemeleri sağlamak amacıyla vilâyetlere emirler gönderdi ve savaş gemisi yapımı için hummalı bir çalışma başladı.

23 Şubat 1657 de Saray kapısının cebehane karşısına tûğ-ı hümâyûn dikildi. Yeni yapılan gemilerden 60ı donanmaya katılacaktı. Kaptan Topal Mehmet Paşa Venediklerin Boğazı kuşatmasından az önce, kışın şiddetine bakmayarak 36 kadırga ve 4 mavnadan meydana gelen ve Cezair gemilerinden meydana gelen Osmanlı deniz gücü ile Boğazdan çıktı.

Osmanlıların deniz harekâtına dair alınan bilgi üzerine Venedikli kaptan Moçenigo 19 kadırga ve 16 kalyon ile hemen Kandiye limanından çıktı. Sakız adası yakınlarında birkaç kayık yakaladı. Daha sonra da Sisama doğru gitmekte olan Cezayir gemilerinden oluşan Osmanlı donanmasına rastladı.

2 Mayıs 1657 de Venedik donanmasıyla Osmanlı gemileri savaşa tutuştu. Savaştan Venedikliler galip çıktı ve Osmanlı amiral gemisini zapt ettiler.

Bu yenilgi üzerine kaybedilen deniz savaşının intikamını almak ve denizlerdeki üstünlüğü tekrar sağlamak amacıyla sadrazam yeniden 19 kalyon, 10 mavna, 13 kadırga, 1 amiral gemisi donattı ve Şemsi Paşazâde kumandasında 150 kadırga ve firkateyni Ege Denizine gönderdi. Bunların içinde iki-üç bin yeniçeri ile, savaştan sonra sipahi ve silâhtar kaydolunmak şartı ile askere yazılmış iki bin gönüllü vardı.

Padişah, Köprülüye serdarlık görevi vererek kavuğuna murassa iğne ile süslenmiş iki sorguç taktı, biri kürklü ve diğeri sâde iki hilat verdi. Sancâğ-ı Şerifi kendi eliyle Mehmed Paşanın eline verdi.

Sadrazam, karadan Çanakkale Boğazına gitti. Beş günde Geliboluya vararak Asya tarafına geçip karargâh yaptı. Boğazın her iki tarafında bataryalar konuldu. Venedik donanması da Rumeli sahillerine demir attı. Temmuzun 17sinde iki deniz kuvveti birbirine tutuştu. 7 Osmanlı mavnası cengi başlattı. Bunlardan biri Venedikliler tarafından zapt olundu, çatışmada Türklerden pek çok kişi şehit düştü. Çoğu da tekrar tekrar savaş yaptılar. Kalyonlarımız ile düşman gemileri savaşarak denize açıldılar. Savaş sırasında yeniçeri tayfası yirmi dokuz kadırga ve mavnamızı karaya yaklaştırıp kaçtı. Bütün kürekçiler de kaçınca kadırgalarla mavnalar boş kaldı. Bunlar düşmanın eline geçmemesi için vezirin izniyle ateşe verildi. Boş kadırgalardan biri soyuldu. Kâfir gelip bir mavnayı götürdü. Bunu, dağ üzerinden gören Alanya Sancak Beyi Küçük Mehmet, bu nasıl iştir, diye hayretler içinde kalır. Sonunda, altmış yiğit mavnayı kurtarmak için başlarını ortaya koyarlar. Deniz kenarından iki kayık bulup acele içine atlarlar. Mavnanın arkasından yetişip büyük bir çatışmadan sonra üzerine çıkarlar. Yüz elli kadar düşman esir ederler ve yedekleri kesip mavnayı kurtarırlar.

Sahilden Alanya Beyinin cesaretini ve yeniçerilerin korkaklıklarını görmüş olan Köprülü, gemiyle giderek, yeniçerileri gemilerine dönmeye güçlükle razı eder.

Savaşın üçüncü günü, Moçenigoyu taşıyan ve filolarını Venedik donanmasına gönderen çeşitli hükümetlerin bayraklarıyla süslenmiş olan amiral gemisi, güneşin batışından bir saat evvel, bütün yelkenlerini açmış olduğu halde Kumburnu kalesi önünden geçti. Topçu Kara Mehmed, büyük çaptaki toplardan biriyle o kadar güzel nişan aldı ki, gülleyi amiral gemisinin cebhâneliğine isabet ettirdi ve gemi havaya uçtu. Boğaz bir saat kadar bir duman bulutuyla karanlık içinde kaldı; duman açılınca, geminin dalgalar arasında dağılmış binlerce parçası seyredenlerin gözleri önüne serildi. Türkler, sâdece bir topçunun yeteneğinin sonucunda büyük bir zafer kazanmış oldular.

Savaş bittikten sonra Köprülü Venediklilerin ele geçirdiği mavnayı kurtaran genç Mehmet Beyi huzuruna çağırdı. Mehmed Bey içeriye girince:

“Gel şahbazım, Pâdişahın ekmeği sana helâl olsun! Senin gibi gayretli dilâveri Allahu Teâlâ berhudar eylesin!” diyerek alnından, gözlerinden öptü. Başına kendi eliyle iki kıymetdâr çelenk soktu, kendi samur kürkünü çıkarıp arkasına giydirdi, kendisine 200den fazla altın, arkadaşlarına dağıtmak üzere 1000 kese guruş verdi.

Ustaca nişanlarıyla amiral gemisini havaya uçuran topçuyu da huzuruna getirterek, 70 akçelik bir sipahi ulufesi,100 altın, bir kıymetli libas verdi. Son savaşta cesaretleriyle öne çıkan diğer kahramanları da ödüllendirdi.

Hazırlayan: Mürsel SÜMER

Yararlanılan kaynaklar:

1- Osmanlı İmparatorluğu Tarihi. J.Von Hammer. S 532-534

2- Tarih-Gılmani. Mehmet Halife. S 63-65

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
Elif Kaygısız
Bende Kurusaray köyündenim ama Kurusaray köyünde okumadım ve şuan Kurusaray köyündeyim ve bence
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020