www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 1974 kez okundu.
Yazının Tarihi :   13 Eylül 2018 - 13:15:17

BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİ

Büyüt
Küçült
BEYAZ ZAMBAKLAR

Hasan Ali KALAYOĞLU

 

BEYAZ ZAMBAKLAR ÜLKESİ

Bir devletin güçlü ya da zayıf olması, bir ulusun yükselmesi veya gerilemesi yalnızcaonları yönetenlerin yeterliliği yahut da iradesizliğinden kaynaklanmaz. Yöneticiler ister iyi ister kötü, ister kahraman veya gaddar olsun, onlar kendi uluslarının bir aynasıdır ve bu halkın içinden gelmiştir. Bu nedenle de bir toplumu oluşturan bireylerin eğitim, zekâ, yetenek, ahlâk, vb. özellikleri nasılsa, idarecilerinin de aynıdır. İşte bu yüzdendir ki; her ulus layık olduğu yönetime ve yöneticilere sahip olur ve onlar tarafından yönetilir. Bir başka deyişle de o ulusu oluşturan bireylerden hangisi yönetime gelirse gelsin anlayışta çok fazla değişim yaşanmaz.

Thomas Carlyle ‘ye göre; Millet, cansız bir çamur tabakası gibidir ve bir sanatçının eline geçmeyecek olursa sonsuza kadar öylece şekilsiz ve hareketsiz kalır… Ne zaman ki Sezar, Napoleon, Büyük Petro, Sokrat, Hz. Muhammed, Atatürk gibi bir peygamber, bir büyük adam ve bir kahraman, bir sanatçı çıkıp da bu çamuru eline alırsa ona istediği şekli kazandırabilir. Böyle bir güç ortaya çıkınca da ulus kendiliğinden harekete geçer. Şöyle bir örnekle açıklarsak; Ne zaman ki bir bulut kümesi, elektrik yüküne doyarsa, şimşek kendiliğinden oluşur.

Beyaz Zambaklar Ülkesi Finlandiya, bunu kendi bağrından çıkardığı halk kahramanı Johan Vilhelm Snellman sayesinde başarmıştır. Sürekli olarak Rusya ve İsveç tarafından işgal edilmek riski ile karşı karşıya olan Finlandiyanın bu riskten kurtulması için bulduğu çözüm ne siyasi, ne de askeridir. İzlediği yolun temeli halkın kültür düzeyinin yükselmesine dayanır. “Güçlü olan komşularımıza karşı ancak ve ancak kültürel açıdan onlardan daha ileri olduğumuz zaman gerçek anlamda karşı koyabiliriz.” der ve bu sözleri ulusunun beynine kazır.

Snelmana göre aydınlar bir ulusun beyni gibidir. Onlara şöyle seslenir: “Bu halk sizi iyi bir öğrenimin ardından, bir maaşa konasınız ve akşamları kahvelerde okey masasının başına geçip eğlenesiniz, diye okutmamıştır. Okumuş insanların tümü ulusal zekâyı geliştirmek ulusal vicdanı ayağa kaldırmak ve ulusal iradeyi kuvvetlendirmek yükümlülüğü ile karşı karşıyadır.”

Sözlerine şöyle devam eder: “Halkı eğiterek tarihi bir geçmişe dayanan milletlerin arasına sokmak sizin vazifenizdir. Unutmayın ki halkın kaba, cahil, sarhoş, hasta ve sefil olması sizin eksikliğiniz ve suçunuzdur.”“Siz de kendi ulusunuzun Robinsonu olmak istemez misiniz? Robinson bomboş bir adada insan eti yiyen bir yerliyi eğitmiş, kendisine arkadaş ve yardımcı haline getirmiştir. Siz ise, büyük şehirlerde, yüksekokulların, gazete binalarının, tiyatro ve müze duvarlarının dibinde durarak, ulusumuzun milyonlarca insanı hakkında, “Bunlar cahil, kaba ve ayyaştır!” diye yakınıyorsunuz.”

Devletin en önemli görevlerinden birinin halkın kültür düzeyini yükseltmek olduğunu belirtirken bunu şöyle açıklar: “Devlet denilen şey, Üst katları geniş pencereli, yüksek tavanlı, oldukça havadar ve aydınlık; aşağı ve bodrum katları ise karanlık, rutubetli, dar ve penceresiz bir şato değildir. Bir ülkenin halkının en kalabalık ve omurgasını oluşturan kesimin kültürden mahrum bırakılması, bir cinayettir. Bu, devletin kendi kendisini yıkması, yağmalaması demektir.”

“Bakın! Kenevirden ip urgan örüyorlar. Önce ince kenevir liflerini alarak ip haline getiriyorlar. Sonra bunların birkaçını bir araya getirip büküyorlar ve kalın ip elde ediyorlar. Daha sonra da birkaç kalın ipi birlikte bükerek, büyük gemilerin bağlandığı urgan haline getiriyorlar. Bizim işimiz de tıpkı bunun gibidir. Aydınların dağınık güçlerini bir araya getirerek iki milyonluk ulusumuz için büyük bir güç oluşturabilmeliyiz.”

Peki, sonra ne oldu?

Ne olacak, Snelmanın bu sözlerinden etkilenen öğretmenler, bilgisizlik ve cehalete karşı savaşta onun yanında yer almaya başladılar. Kısa zamanda çığ gibi büyüyen bu grup, onun işaret ettiği yolda bitmek tükenmek bilmeyen bir enerji ile yürümeye başladı ve ülkede büyük bir kültür gücü oluşturdu. Böylece çok geçmeden ülkenin her yerinde kendini ulusuna adamış yüzlerce Snelman ortaya çıktı.

Bu devrimi gerçekleştirebilmek için uyanık ve uygarlık yolunda çalışmaktan bıkmayan insanlara ihtiyaç vardı. Birçok öğretmen, hâkim, avukat ve doktor her aksam kahvehanelerde oturup iskambil oynamaktan ve bira içmekten vazgeçerek tekrar kitap okumaya başladılar. Halkı aydınlatabilmek için önce kendileri aydınlanma ihtiyacı hissettiler. Usta konuşmacılar ve konferansçılar çıkmaya başladı her yerde.Bazı konu başlıkları belirlenerek bu konularda en güzel kitabı yazanlara ödül verilmeye başlandı ve yazarın kitaplarının basılması için yardım edildi. Böylece halkın yararlanması için hazırlanan kitaplar daha ucuza satılır hale geldi.

Bir iki kuşak sonra yepyeni bir Fin memur sınıfı çıktı ortaya. Fin memurları bilgi, anlayış ve ahlaki bakımdan oldukça ilerleme kaydederek bütün dünyaya örnek teşkil ettiler. Artık Finlandiya halkı, devlet memurlarının varlığı ile gurur duymaktadır.

Snelmanın ünü, gerçek halk kültürünü ortaya çıkaran halk öğretmeni olmasından ileri geliyordu. Snelman ve arkadaşları halk öğretmeni sanıyla bitmek tükenmez çalışmalar sonucu bataklık ülkesi Finlandiyayı“Beyaz Zambaklar Ülkesi” ne dönüştürdüler.

En büyük kavram, kafaları değiştirmektir ve bunu başarmanın tek bir yöntemi vardır; o da eğitim. İşte Finliler de bunu yapmış, eğitime ve öğretmenlerine vererek bu sorunu temelden çözmüştür.

 

Eğitimde başarılı olmanın en kritik noktalardan birisi insanları bir şeylere zorlamak yerine neden bunun yapılması gerektiğini anlatarak ikna yöntemine gitmek gerekliliğidir.

 

İşte Snelmanın yaptığı tam da budur.

NOT:Finlandiyada,Snelmanın öncülüğünde yeniden kurgulanan ve günümüzde uygulanan eğitim sisteminin ana hatlarını daha önce “BİZDE VE ONLARDA” başlıklı yazımda anlatmıştım. İsteyenler http://www.iskilipliyiz.com/Yazar-bizde-ve-onlarda-637.html adresinden okuyabilirler.

Yararlanılan Kaynaklar:

Enver Paşa Özdemir

Referanslar: Beyaz Zambaklar Ülkesinde: GrigoryPetrov

 

 

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
misafir
çakmak dede kuran kursu inşaatı bitmez.çünki vakfın başındakilere yani yönetenlere kimsenin güveni kalmadı.biraz
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019