www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 1272 kez okundu.
Yazının Tarihi :   02 Eylül 2019 - 02:49:14

BİR APTALIN ÖYKÜSÜ

Büyüt
Küçült
BİR APTALIN

Hasan Ali KALAYOĞLU

Öncelikle bir soruyla başlamak istiyorum söze: “Şanslı ya da şanssız insan var mıdır, yoksa herkes kendi şansını kendisi mi yaratır?”

         Çok farklı yanıtların geleceğini ve bunları herkesin kendi yaşadıklarına göre verildiğini çok iyi biliyorum. Ama hepimizin geçmişinde de “Tüh be, şunu şöyle değil de böyle yapsaymışım!” dediği anıların sayısının bir hayli fazla olduğu, pek çok fırsatın bu nedenle heba edildiği de bir gerçek.                          

         İşte sizlere anlatacağım öykü tam da bunun üstüne. Lafı uzatmadan okumaya başlayalım.

                                                                                                                                                  Adamın biri durumundan çok şikâyetçiymiş; ’Çalışıyorum, didiniyorum ama karnımı zor doyurabiliyorum. Üstelik de tek başımayım, kimim kimsem yok.’ diye mutsuz mutsuz geziniyormuş. Sonunda bir karar vermiş. Gezip dolaşarak Hızır A.S.ı bulacak ve durumunu anlatıp bu haksızlığı düzeltmesini isteyecekmiş... Ve yola koyulmuş.

         Dağda ilerlerken bir kurda rastlamış. Kurt, bir deri bir kemik, ayakta zor duruyormuş. Adamı görünce yanına yaklaşmış ve nereye gittiğini sormuş. Adam derdini anlatmış, “Hızır A.S.yi bulacağım, bana yapılan haksızlığı düzeltmesini isteyeceğim.’ diyerek durumunu anlatmış. Kurt da ona ’Bana bir iyilik yapar mısın’ demiş ve ’Ben de gece gündüz dolaşıyorum ve bir yudum yiyeceği zor buluyorum. Ona beni de anlat, “böyle açlıktan ölen bir kurt olur mu”, diye sor...’ demiş.

         Adam peki diyerek yoluna devam etmiş. Bir süre sonra, yolun kenarında oturan güzel bir kıza rastlamış. Kız da nereye gittiğini sormuş, ’ Hızır A.S. hikâyesini’ öğrenince de adamın ellerine sarılmış: ’Ne olur ona beni de anlat. Gencim, güzelim, zenginim, her şeyim var ama çok mutsuzum. Mutluluğa ulaşmak için ne yapmam gerektiğini sor o meleğe...’ Adam Hızır A.S. ile kız için de konuşacağına söz vermiş ve yoluna devam etmiş.

         Uzunca bir süre yürüdükten sonra, dinlenmek için bir ağacın altına uzanmış. Bütün çevresi yemyeşil olan bu ağacın neredeyse hiç yaprağı yokmuş ve tabii ağaç bu duruma çok üzülüyormuş. O da derdini adama anlatmış: ’Eğer Hızır A.S.ı bulursan benden de söz eder misin? Bu kaderimden hiçbir şey anlamıyorum. Görüyorsun, bereketli bir toprak üzerindeyim; her taraf yemyeşil, bütün ağaçların yaprakları, meyveleri var. Benimse hiçbir şeyim yok, gören kurumuş sanıyor. Benim de diğerleri gibi yeşillenmem için ne yapmam gerekiyor. Ne olur bunu öğren...’ Adam ona da ’peki’ diyerek yoluna devam etmiş.

         Nihayet bir gün, tam umudunu kesip vazgeçmek üzereyken Hızır A.S. karşısına çıkıvermiş. Adam, günlerdir onu aradığını söyleyince de ne istediğini sormuş. Adam, önce kendinden başlamış: ’Gece gündüz demeden çalışıyorum, dünyanın hiçbir nimetinden faydalanmıyorum, acınacak bir hayatım var. Benden daha az çalışan ama daha keyifli yaşayan bir sürü insan var. Nerede adalet? Nerede eşitlik?’ Sonra da onu ararken rastladığı kurdun, güzel kızın ve ağacın sorunlarını aktarmış. ’Tamam, tamam’ demiş Hızır A.S. ’Sana mutlu ve zengin olman için bir şans veriyorum, kullanmayı becerebilirsen istediklerine kavuşursun. Şimdi aynı yoldan evine dön. Diğerleri için de söyleyeceklerimi aynen kendilerine ilet. ’Adam,  rahatlamış ve Hızır A.S.nin diğerleri için talimatlarını da aldıktan sonra teşekkür ederek dönüş yolunu tutmuş.

         Uzun bir yürüyüşten sonra ağacın yanına gelmiş ve Hızır A.S.nin onunla ilgili sözlerini aktarmış: ’Senin köklerinin tam yanına bir sandık altın gömülüymüş. Sen bu yüzden beslenemiyorsun, dolayısıyla yaprağın, meyven olmuyor. Bu altın sandığı çıkarılınca sen de diğer ağaçlar gibi yeşilleneceksin.’ demiş. ’Harika!’ diye bağırmış ağaç, ’Ama ben bu işi kendim yapamam. Ne olur, sen kazıp da sandığı çıkarıver.’ Adam, ’Olmaz’ demiş, ’Hızır A.S. bana kendi şansımı verdi. Bir an önce evime dönmeliyim.’

         Yine yollara düşmüş. Genç kız, zaten yolunu bekliyormuş ve onu görür görmez ’Ne dedi, ne dedi?’ diye önüne koşmuş. ’Acılarını ve sevinçlerini paylaşacak biriyle evlenirsen bütün dertlerin hallolacak, sen de mutlu olacaksın.’ demiş adam. Kız, ’Haydi o zaman.’ demiş, ’Seninle evlenelim ve mutlu olalım.’ Adam yine ’Olmaz’ diye cevap vermiş, ’Zamanım yok. Hızır A.S.nin bana verdiği şansı kullanmak için hemen evime dönmeliyim. Sen kendine başka bir koca bul.’

         Biraz sonra da sıska kurt çıkmış karşısına. Adam, ona da Hızır A.S.ın mesajını iletirken; “Senin için söylediklerini ben pek anlamadım ama yine de söyleyeyim, aynen şunları söyledi: ‘O kurt yiyecek bir aptal bulamazsa aç dolaşmaya mahkûmdur.”                                                          

         Kurt, ’Ben mesajı çok iyi anladım.’ dedikten sonra hiç vakit kaybetmeden adamın üzerine atlayarak onu yemiş ve karnını bir güzel doyurmuş.

 

         Şimdi soru şu: Öyküdeki arkadaş, gerçekten çok mu şanssız, yoksa aptalın birisi mi?

 

Her insan mutlu olamaz

Her insan mutlu olamaz...
Çünkü gereğinden fazla özler dünü,
Hak ettiğinden fazla düşünür yarını
Ve hiç hak etmediği kadar bilinçsizce yaşar bugünü...

Her insan mutlu olamaz...
Çünkü gereğinden fazla özler hayatından çıkanları,
Hak ettiğinden daha büyük umutla bekler hayatına girecekleri
Ve asla göremez yanı başındakileri...

Erich Fromm

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
H hüseyin
Reis giderken eşya gömmüşler dedin.silah da gömmüşler mi?.bırakmışlarsa söyle yerini bulayım çürümesin yazık
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020