www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 4072 kez okundu.
Yazının Tarihi :   23 Aralık 2017 - 16:41:50

BU GİDİŞÂT NEREYE

Büyüt
Küçült
BU GİDİŞÂT

Hasan Ali KALAYOĞLU

BU GİDİŞÂT NEREYE

Manisada bir okul müdürünün öğrencisi tarafından silahla öldürülmesi olayını bazı basın çevreleri sıradan bir olay olarak geçiştirirken, bir kısmı az da olsa gereken önemi verdi. Aynı olay örneğin ABDde olsaydı bizim basın çok daha fazla yer verir, hatta “ABD gençliği nereye gidiyor?” diye başlık atıp gizli bir “oh olsun” duygusuyla da uzmanlara yorumlar bile yaptırırdı.

Geçenlerde oyuncak da satılan büyük bir markette dolaşırken, bir baba ve çocuğu arasındaki diyalog dikkatimi çekti. Çocuk ısrarla top almak isterken, babası eline aldığı makineli tüfeğin marifetlerini sayarak çocuğunun onu beğenip almasını istiyordu. Öğretmenlik damarım tuttu ve müdahale edip bu yaştaki çocuğa oyuncak da olsa silah almanın yanlışlığından söz edecek oldum ama verdiği karşılıkla ağzımın payını da aldım: “Çocuk silah kullanmayı öğrenmesin mi yani? Büyüyünce hakkını nasıl savunacak?”

Gene Manisadaki olaya dönelim. Olayla ilgili inceleme raporunu hazırlayan Doğan CEYLAN ismindeki Maarif Müfettişinin yazdıklarını birçoğunuz sosyal medyada ibretle okumuştur. Altına gözüm kapalı imzamı atacağım muhteşem bir rapor. Okumayanlar için kısaca özetlemem gerekirse müfettişimiz şunları söylüyor:

1.    Hayatın gerçekliklerinden habersiz, duygusuz ve bencil bir nesil geliyor.

2.    Herkesi kendine hizmet etmek için yaratılmış görüyorlar. İnsanlara verdikleri değer, onların isteklerini yerine getirebildikleri ve ne kadar eğlendirdikleriyle orantılı.

3.    Çocuklarımızı evden dışarı çıkarmadığımız için sosyal ilişki kurmakta sorun yaşıyorlar.

4.    Geçmiş onları pek ilgilendirmiyor, atalarımıza karşı vefasızlar. Dedelerinin canları, kanları pahasına vermediği vatan toprağını en iyi fiyatı verene satacak kadar maneviyattan yoksunlar. Vatan, onlar için son model bir cep telefonundan daha değersiz.

5.    Tüm acı gerçekleri çizgi film tadında izliyorlar ve yürekleri hiç acımıyor. Hayatlarının odağındaki tek şey eğlenmek. Eğlenemedikleri tüm zamanları kendilerine bir işkence olarak görüyorlar.

6.    Çocuklar hissetmiyor yaşamı, açlığı bilmediği için açlara acımıyor, üşümek nedir bilmedikleri için sokaktaki evsizleri umursamıyor. Yokluk nedir bilmedikleri için ekmeğe gelen zam onların dikkatini bile çekmiyor, gülüp geçiyorlar. Sıcacık odalarında evsizlik nedir, sürgün nedir anlamıyor, savaşları, kurşunlanan, ölen insanları umursamıyorlar. Acımıyorlar…

7.    Kıymetini bilmiyorlar ekmeğin, elbisenin, barışın ve huzurun, ana babanın…

8.    Herhangi bir olaya karıştıklarında, %100 haksız da olsalar ailesinden destek bulup karşıdakini sindirmeye çalışıyorlar. Ceza denilen kavramdan haberleri bile yok…

Evet, raporda kısaca bunlar yazılı. Sanırım katılmayanımız yoktur. Sokaklarda ya da maçlarda “Şehitler ölmez, vatan bölünmez!” diye bağırdıktan sonra babasının silahını alıp eli öpülesi öğretmenini şehit edenlerin bunu nasıl yaptıkları yukarıda yazıyor. Her şeyi maddiyata dayandırıp duygusuz insan yetiştirirsek sonuç da işte böyle olur.

Bu konuda, dünyada en iyi duygusal eğitimi veren ülke Japonya. Hemen uzmanlar gönderip onların bu işi nasıl yaptığı incelenmeli ve aynısı bizde de uygulanarak çocuklarımızı ve gençleri “duygu eğitimi” sistemi içinde eğitip manevi değerlerine sahip çıkmaları sağlanmalı.

Nedense, manevi değerler der demez bizim aklımıza hemen dini eğitim geliyor. Oysa, maneviyat sadece dinden ibaret bir kavram değil. Ayrıca da bu sorunun bugünkü şekilci ve kuralcı din öğretisiyle çözülemeyeceği artık beyinlere dank etmeli. Allah inancını, korkutan, cezalandırıcı, tehdit eden, ayrıştıran, ötekileştiren ve kurallar silsilesi haline getiren yanlış yönlendirmelerden vazgeçip sevgi, saygı ve toplumsal barış inancı haline getirecek ve tüm insanlığı kucaklayacak gerçek din anlayışıyla nesiller yetiştirmeli.

Tam burada bazılarının “gerçek Müslümanlık da zaten bu değil mi” diye soracaklarını biliyorum. O zaman ben de onlara şu soruyu sorayım: “Evet, haklısınız tabii ki bu ama o zaman başta biz olmak üzere tüm İslâm dünyasının bugünkü durumunun yukarıda açıklananla ilgisi olmadığına göre, bize dayatılan İslâmi anlayış yanlış değil mi? Yanlışsa, niçin “ben Müslümanım” diyenlerden destek buluyor; ya da en azından yapılan yanlışları “canım onlar Müslüman, o kadarcık da yapıversinler” mantığıyla neden görmezden geliniyor? Yüce kitabımızda, bir Müslümanda olması gereken temel özelliklerin başında haksızlığa ve adaletsizliğe karşı başkaldırmamız, en azından sessiz kalmamamız emredilmiyor mu?”

Ayrıca, manevi değerler denildiğinde, “dini inançlar zaten bunların hepsini kapsıyor” diyerek vatan sevgisi, dürüstlük, adalet, ahlak, fazilet gibi kavramlar ikinci plana itilmemeli. Şu andaki durumumuz bu bakış açısının yanlışlığını ve şimdiye kadar hiçbir işe yaramadığını kanıtlamıyor mu? Ayrıca, manevi değerler konusunda dünyanın en iyi eğitimini veren Japonların hiçbir ilâhî dine mensup olmadıkları gerçeğini nasıl açıklayacağız?

Peki, ama bunları yapmazsak ne olur? Ne mi olur onu da söyleyeyim: Allahtan korkutulduğu için şeklen ibadet yapan, konuşmalarında Allahın adını dilinden düşürmeyen, hatta yaptığı yanlışları bile Allah adına yaptığına inanan ama bunun dışında her türlü melâneti yapmaktan geri durmayan, görüntüye göre dindar ama maneviyatı sıfır nesiller yetişir.

Şöyle bir çevrenize bakarsanız, ne demek istediğimi anlarsınız.

 

 

 

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
misafir
çakmak dede kuran kursu inşaatı bitmez.çünki vakfın başındakilere yani yönetenlere kimsenin güveni kalmadı.biraz
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019