www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 64224 kez okundu.
Yazının Tarihi :   17 Mart 2015 - 00:00:19

ÇANAKKALE SAVAŞININ 100.YILI ANISINA :

Büyüt
Küçült
ÇANAKKALE SAVAŞININ 100.YILI ANISINA

Hayrettin GÜLER

ÇANAKKALE ZAFERİNİN 100.YILI ANISINA ::

 

18 Mart Çanakkale Zaferi bir milletin uyanmaya yönelik bir hareketi olduğu kadar aynı zamanda tüm dünyaya yayılmacı ve sömürgeci güçlerinde yenilebileceğiniz yeter ki inançla mücadele edilmesi gerektiğini öğretmiştir.

Çanakkale için hep bir destan bir kahramanlı öyküsü denir. Savaşın geçtiği bu kadar küçük bir toprak parçasında üst üste şehadet şerbetini içmiş bu kadar çok şehidimizin olduğunu düşününce bu ulusa ait bir kişi olarak titriyorum, üzülüyorum ama aynı zamanda gururda duyuyorum. Bir milletin bir araya geldiğinde ve başında da büyük bir komutan olduğunda ölümü dahi göze alabilecekleri bir başarıyı yakalayabilme inancını anlayabiliyorum. Sadece bu ülkenin bu ulusun bir ferdi olarak değil bir insan olarak tüm insanların kardeş olduğuna savaşların saçma ve aptalca olduğuna inanan biri olarak bunları yazıyorum. Kendi vatanını korumak haricinde tüm savaşların birer insanlık suçu olduğuna inanan biri olarak Çanakkale’de Mustafa kemal Atatürk başta olmak üzere kahramanca çarpışmış, ölmeyi göze almış ve önemli bir kısmı da şehit düşmüş insanları düşündükçe evet yine titriyorum, üzülüyorum ama gurur da duyuyorum.

Herkes Çanakkale savaşını kazanmamıza rağmen beraber 1. Dünya Savaşına girdiğimiz diğer güçlerin yenildiği için bizde yenildik kabul edilir deniyor ama biz belki de bu savaş ile bugünlerimizi kazandık. Bir Mustafa kemal Atatürk’ü tanıdık belki de. Cumhuriyet gibi bir yönetime uzanan bir yol açıldı belki de. Kurtuluş Savaşında düşman ile savaşma kazancı topladık belki de. Çanakkale Savaşını kaybedip İstanbul işgal edilseydi acaba şimdi bir Türkiye Cumhuriyeti olur muydu? ne dersiniz? Şehitlerimiz boşuna ölmediler bugünkü her şeyimizi Çanakkale’de şehadet şerbetini içen o yüce insanlara borçluyuz.
    
 

    ÇANAKKALE ZAFERİ TÜRK MİLLETİNİN DİRİLİŞİ VE MİLLET OLMA DESTANIDIR.

  18 mart Çanakkale savaşlarının bitiş günü; Osmanlı ordusunun terhis ediliş tarihi.
Almanların önce Fransızlarla başlattığı bu büyük savaşın içerisine,
Fransızlar safında İngilizlerinde katılması ve hemen sonrasında Ruslarında aynı karşı cephesine dahil olması ile birinci dünya savaşının başlanması.
Benim halen bu savaşa giriş nedenimizin haklı bir gerekçesini anlamış değilim ama sonuçta Almanların yanında onlarla omuz omuza hem Çanakkale cephesinde hem de doğu (Erzurum-Kars- Sarıkamış )cephesinde bu tehlikeli oyuna girdik
Alman komutanlar emir komutasında Ruslara boğazlardan geçecek yardıma engel olmak ve doğuda yeni bir cephe açarak Almanları rahatlatmak uğruna yapılan bir savaşta kayıp sayımız bir milyon insan . Yenilgiyle biten sonuç.
Osmanlının parçalanması işgali, müttefikimiz ortağımız Almanya'nın parçalanması ve işgali. Sonuç yok oluş. Bu işleri başımıza açan Osmanlı padişahından onun damadı ve savunma bakanı Enver paşadan ve cephe komutanları Alman Mareşallerden hiç bahseden yok varsa yoksa Seyit onbaşı .
Şimdi gelelim asıl konuya benim için önemli olan bu yıkıntıdan parçalanmış devletten yeni bir devlet kuran adına Türkiye Cumhuriyeti Devleti diyen Atatürk'ten bahseden yok bize bu vatanı sağlayan ve Çanakkale savaşında görev verilmeyen ancak kurtuluş savaşımızın her cephesinde görev alan kahraman kadınlarımızdan bahseden yok. Düşmandan ele geçen binlerce dolu top mermisinin ortasına torna tezgahı kurup her mermiyi tek tek tornadan geçirip bir çap küçülten ölüme meydan okuyan kahraman vatanseverlerin adını bilen yok. Osmanlının bitiş savaşı ordunun terhis ediliş tarihi olan Çanakkale savaşını ve bu savaşın sonucunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti devletinin kuruluşunun ilk günü 18 mart tarihini kutluyorum .

 ÇANAKKALE ÖLÜME MEYDAN OKUYAN CANINI SEVE SEVE VEREN BİR MİLLETİN KURTULUŞ DESTANININ ADIDIR.DÜNYADA BÖYLE BİR MİLLET DAHA YOKTÜR.NE MUTLU TÜĞRKÜM DİYENE..   

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
Hüseyin Görgülü
Yüreğine saglik kardes,eski bayramlarımız,bayram gibi bayramdı.Her değerlerimiz gibi onlarıda unutmaya başladık.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2021 - 2022