www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 929 kez okundu.
Yazının Tarihi :   20 Kasım 2020 - 15:14:36

ÇOCUĞUMUZU KİM YETİŞTİRİYOR

Büyüt
Küçült
ÇOCUĞUMUZU KİM

Hasan Ali KALAYOĞLU

Corona korkusuyla zorunlu olmadıkça her ne kadar evde kalmaya çalışsak da arada bir dışarı çıktığımız da oluyor. Bir de ne görelim, bizden başka herkes dışardaymış da haberimiz yokmuş. Virüs mirüs milletin –hele hele gençlerin- umurunda bile değil. Maskeler dirsekleri korurken el ele omuz omuza bir yakınlık ki sormayın gitsin. Sanki virüse karşı herkes doğuştan şerbetli de topun ağzında bir biz varız.

Aslında anlatmak istediğim bu değil, o hiçbir şeyi umursamaz görünen gençlerin aralarında konuşurken birbirlerine söyledikleri ya da yaptıkları davranışlar. Kız erkek hiç fark etmiyor; küfrün en sunturlusu, argonun en katmerlisi o dokunsan kırılıverecekmiş gibi narin kızlarımızın ağzına yuva yapmış. Çevredekilere de hiç mi hiç aldırdıkları yok; uluorta dümdüz gidiyorlar.

Eminim ki, bu çocukların büyük çoğunluğunun aileleri düzgün insanlar. Ve yine eminim ki bu çocukları kendi doğrularında en iyi şekilde yetiştirip eğitmeye çalışıyorlar. Çocuklarının ağzına yuva yapmış o galiz küfürlerin hiçbirisi bu evlerde söylenmiyor, hatta söyleyenlerden nefret ediliyor.

Peki ama evde durum böyleyse çocuklarımız bu ağıza alınmayacak küfürleri nereden öğreniyor? Yoksa okuldaki öğretmenler mi kötü örnek olup geleceğimizi emanet ettiğimiz çocuklarımızı raydan çıkarıyorlar? Ya da kötü arkadaş edinip de ondan mı öğreniyorlar?

Hiç birisi değil, bu saydıklarım dün de vardı, bugün de var. Hem suçu arkadaşına atmak ne derece doğru? Çünkü ben ne isem arkadaşım da o. Herkes kendi yapısına uygun olanları arkadaş seçip birlikte olmaz mı? Ne suçu var elin garibinin?

Okullarda 4. Sınıftan itibaren okutulan Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarını açıp bir bakın. Din falan öğrettiği yok, ahlakla da hiçbir ilgisi yok. Varsa yoksa Arapça sözcük ezberletme uğraşında. Çocuklarımıza dindar olmayı öğreteceğine, dinden soğutuyor. Dinin toplumsal yapısı bir kenara itilerek İslamiyetin sadece bireysel ibadetlerden ibaret olduğu teziyle hazırlanmış bir kitap.  Böyle olunca da, aslında dindar olan ailelerin dinini sevmeyen çocuklarını yetiştirmekle meşgul. 

İzninizle başlığımıza geri dönüp yeniden soralım: “Çocuğumuzu kim yetiştiriyor?” Bizim yetiştirmediğimizi, daha doğrusu yetiştirmeyi beceremediğimizi anladık ama hala asıl suçluyu bulamadık. Bence asıl suçlu nerede biliyor musunuz? Dünyadaki teknolojik gelişmeleri görmezden gelip buna ayak uyduracak düzenlemeleri yapmayan devlet yetkililerimizde. Buna bağlı olarak da çocuklarımıza teknolojik yenilikleri kendini iyiye, doğruya ve güzele götürecek şekilde yararlanmayı öğretmeyen çağın gerisinde kalmış eğitim sistemimizde. Ayrıca da bir dünya para vererek alıp çocuğumuzun eline verdiğimiz ya da odasına yerleştirdiğimiz ama nasıl kullanması gerektiği konusunda en küçük bir yönlendirme yapmadığımız bizlerde, yani ana-baba olarak kendimizde. Dürüstlük, nezaket, ahlak gibi kavramların paradan daha önemli olduğunu evlatlarına kavratamayan, kendine ve çevresindekilere sevgiyle yaklaşmayı, saygılı olmayı öğretemeyen tüm sorumlularda…

Gençler, saygısızlık etmeyi, küfretmeyi, büyüklere laf yetiştirmeyi özgürlük ya da zekâ alameti zannediyorlar. Türkçe konuşmayı unuttular, ne dedikleri bile anlaşılmaz oldu. Hiçbir şeyden memnun olmayan, şükretmeyi bilmeyen, bencil, merhametsiz bir nesil yetiştirdik. Yaşlı, hasta ve engellilerle alay eden,  odasını belediye çöplüğüne çeviren, çevre ve toplumsal duyarlılık konusunda en küçük bir katkı yapmayan yoz bir gençlikle karşı karşıyayız. 

Bazen şeytanlar aklıma “acaba böyle olmalarını biz mi istedik” diye bir soru getiriyor. Ne dersiniz, inşallah yanılıyorumdur ama bu gençlik uzun yıllar önce böyle olmaları için planlanan bir projenin ortaya çıkan ürünü olabilir mi? 

Düşüncesi bile insanı rahatsız ediyor değil mi?

DÜŞÜNEN SÖZLER:

Gençleri; doldurulacak boş şişeler olarak değil, yakılacak mumlar olarak görmeliyiz. ROBERT H. SHEFFER

Günümüzdeki gençlerin tavırları berbat. Otoriteyi hor görüyorlar ve büyüklerine hiç saygıları yok. Acaba büyüdüklerinde ne berbat yaratıklar olacaklar. SOKRATES MÖ: 399

Eğer bugünün havai gençliğine bel bağlanacaksa, insanlarımızın yarınından umutlu değilim. Çünkü zamane gençleri anlatılamayacak kadar cüretkâr. HESİOD MÖ: 8. YY

Bir ülkenin geleceği o ülke insanlarının göreceği eğitime bağlıdır. Einstein

Gelecek, bugün ne yaptığımıza bağlıdır. Mahatma Gandi

Eğer gelecek hakkında düşünmezseniz, asla bir geleceğiniz olmaz. Henri Ford

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
Hüseyin Görgülü
Yüreğine saglik kardes,eski bayramlarımız,bayram gibi bayramdı.Her değerlerimiz gibi onlarıda unutmaya başladık.
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2020 - 2021