www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 948 kez okundu.
Yazının Tarihi :   07 Ağustos 2020 - 11:21:22

HARCANAN NESİLLER

Büyüt
Küçült
HARCANAN

Hasan Ali KALAYOĞLU

HARCANAN NESİLLER

Öğretmen olmanın yolu bellidir; liseden sonra girersin sınava, Dünyanın hareketlerinden, mefulü failâtunlarla dolu aruz vezninden, demirin simgesinin fe olduğu ve atomlarındaki elektron sayısından, Frigyalıların çengelli iğnelerine fibula dendiğinden, falandan filandan ezberleyip doldurduklarını beyninden çıkarıp işaretlersin, oldu da bitti maaşallah, bizimki öğretmen oldu inşallah! 

Ancak, “Sen öğretmen olmak için gerekli kişisel özelliklere sahip misin, örneğin çocukları seviyor musun; onlarla oynayıp zaman geçirmekten hoşlanıyor musun; ayrıca öğretmenlik senin karakter yapına uygun bir meslek midir?” diye hiç mi hiç sormazlar. Böyle olunca da çocuğu sevmeyen, başka bir baltaya sap olamadığı için zorunlu olarak öğretmen olan ve bu işi sadece para için yapan mutsuz bir eğitim ordusuna sahip olursun. Tabii ki böyle bir eğitim ordusunun yetiştirdiği öğrencinin kalitesini de artık siz düşünün.

En iyi matematik bilenlerin birinci tercihleri genellikle tıp fakülteleri olur. Sınavı kazanmak uğruna ezberlediklerinin %90ı boşuna bilgidir ve bundan sonrasında da hiç gerekli olmayacaktır. Oysa bu doktor adaylarında yaşamları boyu gerekli olan ve mutlaka olması gereken ama önemsenmediği için sorusu sorulmayan çok önemli bir özellik olması gerekir: İnsan sevgisi ve merhamet duygusuna sahip olup olmadıkları! Böyle olunca da hastanın ağzını bile açmasına fırsat tanımayan, zaman zaman sertleşebilen ruhsuz ve mutsuz doktorlar yetiştirirsiniz. 

Ezberin kuvvetliyse Hukuk Fakülteleri tam senin içindir. Hem sınav hazırlığında, hem de hukuk eğitimi sırasında bol bol ezber yaparsın. Ama hukukçu olmak için olmazsa olmaz bir özelliğini kimse sorgulayıp araştırmaz; o da adalet duygusu. Hal böyle olunca da cebi kabarık gerçek suçlular dışarda fink atarken, cezaevlerini garibanlarla doldurursunuz.

Mühendislerimiz ve mimarlarımız sayısaldır, doğal olarak çok iyi matematik bilirler. Hele hele geometri ve fizik onlar için çok önemli alanlardır. Ama her nedense mühendis ya da mimar olabilmek için doğa sevgisi, dürüstlük ve yetinme duygusu gibi özelliklere sahip olup olmadığının bir önemi yoktur. Bu nedenle dikilir karşınıza beton yığınları, en küçük sarsıntıda yıkılıveren binalar, yok edilen o güzelim doğa...

  İmamlarımızı yetiştirirken çok iyi Kuran-ı Kerim öğretiriz, hatta ezberletiriz; hatta hatta tecvit bilgileri de mükemmeldir, kuralına göre okurlar. Ama o yanık sesleriyle okuduklarının Türkçe karşılığını bilmezler. Böyle olunca da Kuran-ı Kerimin söyledikleri değil, kitap olarak kendisi kutsallaşır ve süslü kılıfı içinde yüksek yüksek raflarda saklanıp durur; gerçek din yerine de Arap kültürü din olarak öğretilir.

Huzur ve güvenliğimiz için var olan emniyet güçlerine dâhil olmak için okulunda okumanıza bile gerek yoktur. Herhangi bir bölümün iki ya dört yıllığından, hatta hatta liseden mezun olmanız yeterlidir. Biraz ezber, biraz bilgiyle yeterli KPSS puanını aldınız mı oldu da bitti maşallah. O sınavda davranış bilimiyle ilgili soru da yoktur. Sizin karakter yapınız beline copla tabancayı takıp ortalıkta dolaşmaya, insanlara insanca davranmaya, sabırlı olmaya kısacası polis olmaya uygun mu değil mi diye kimsenin sorguladığı yok.   

 Siyasetçi olmak için ise diploma gerekmez; eğitim bile gereksizdir, zaten okulu da yoktur. Bunlarla vakit kaybedeceğine girersin birilerinin koltuk altına, tez zamanda füze gibi yükselirsin, cebin de dolar. Seni yukarı taşıyanlar ağzının iyi laf yapıp yapmadığına bakarlar ama bu lafların doğruluğunu hiç sorgulamazlar. İşte bu yüzdendir dürüst insanların siyasetçi olamamaları, yine bu yüzdendir yıllardır boş vaatlerle kandırılma nedenimiz.

Eee, sistem böyle olunca da;

Yüreği çocuk sevgisiyle dolu gençlerimiz öğretmen,

İnsan sevgisiyle yanıp tutuşanlar doktor,

Adalet terazisinin ne denli önemli olduğunu bilenler avukat ve hâkim,

Dürüstlük timsali insanlarımız mühendis ve mimar,

İnsani değerleri kendine rehber edinenler polis,

Kuran-ı Kerimin gerçek mesajlarını vermek isteyenler din adamı,

Memlekete hizmet aşkıyla yanıp tutuşan namuslu ve idealistler siyasetçi 

o-l-a-m-ı-y-o-r-l-a-r.

Daha doğrusu, olmalarına izin verilmiyor.

Ve bunun sonucunda da;

Paran kadar eğitimli,

Paran kadar sağlıklı,

Paran kadar adaletli,

Paran kadar güvende,

Paran kadar dindar

Paran kadar politik,

Kısacası, “paran kadar insan” olabiliyorsun.

 Eh, bizim gibilere de bu kadarı çok bile..!

 DÜŞÜNEN SÖZLER:

Bir günlük adalet, 60 yıllık ibadetten faziletlidir. Hz. Muhammed

Planınız bir yıl içinse pirinç ekin, on yıl içinse ağaç dikin, yüz yıl için ise insanları eğitin. Huang-Çe

Eğitim görmüş halkı bir yöne sevk etmek kolay, sürüklemek güçtür, idare etmek kolay, köleleştirmek imkânsızdır.  Lord Brougham

Haklıdan yana değil, güçlüden yana olanlar korkak ve kaypak olurlar. Güç merkezi değiştikçe de döner, fırıldak olurlar. Uğur Mumcu

İnsanoğlunun değeri bir kesirle ifade edilecek olursa, payı gerçek kişiliğini, paydası da kendini ne zannettiğini gösterir. Payda büyüdükçe değer küçülür. Tolstoy

Bizi yok edecekler şunlardır: İlkesiz siyaset; vicdanı sollayan eğlence; çalışmadan zenginlik; bilgili ama karaktersiz insanlar; ahlâktan yoksun bir iş dünyası; insan sevgisini alt plana itmiş bilim; özveriden yoksun bir din anlayışı. İndira Gandi

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
Ahmet Deniz İstambul
Sevgili kardeşime başarılar dilerim
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020