www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 1011 kez okundu.
Yazının Tarihi :   06 Eylül 2020 - 13:07:11

HARDALLI AKIL

Büyüt
Küçült
HARDALLI

Hasan Ali KALAYOĞLU

HARDALLI AKIL

"Ben bilirim"cilere ithaf edilir.

Son yıllarda Ortadoğu ülkeleriyle olan ilişkilerimiz  -bence- pek de planladığımız gibi gitmiyor. Bilinçli olarak ya da bilmeden birilerinin bizi bir yerlere sürüklediğinden ve  kendi  amaçlarına  ulaşabilmek  adına bizi  kullandığından  endişe  ediyorum.  Ayrıca, ülkemin geleceğinin çalkantılara sürüklenmesinden, yaklaşık yüz yılda gelebildiğimiz şu noktadan daha da gerilere götürülmek istendiğimizden kuşku duyuyorum.

“Acaba” diyorum ve soruyorum:

“Iraklı  ve  Suriyeli  göçmenleri  kabul  ederken  bugün  o insanlarla yaşadığımız sorunlar düşünülüp gereken önlemler alınmış mıydı?” Ya da şöyle sorayım: “Şu andaki deneyimlerimizle bu insanları yine de çağırıp ülkemize -hem de kalıcı olarak- yerleştirir miydik?”

“Suriye  politikamızın  mimarı  ve  o  günlerin  Dışişleri  Bakanı  Ahmet Davutoğlunun son günlerdeki açıklamalarını “hadi ordan Fetocu sen  de!” diyerek geçiştirmek ne derece mantıkla bağdaşıyor? ”Oralarda gece gündüz nöbet tutan Mehmetçiklerimizin birinin bile burnunun kanaması hepimizi acıya boğmaz mı?

“Libya  gibi  sınırlarımızla  hiçbir  bağlantısı  olmayan  bir  yere Mehmetçiklerimizi   gönderirken, -inşallah   hiç  duymayız- gelebilecek  şehit haberlerinden ne derece rahatsız olup içimizde bir yerlerimiz acıyacak? Bu yavruların gerçekten ülkemizin geleceği adına can verip şehit olduklarına yüreğimizi nasıl ikna  edip  inandıracağız?  Çünkü ben, Suriyeden  gelen şehit haberlerindeki haklılığını yüreğime bir türlü anlatamıyorum. Ya siz..?

”Daha   fazla   ayrıntıya   girip   hiç   sevmediğin   siyaset   çamuruna   bulaşmak istemiyorum ama söyleyeceğim bir iki söz ve anlatacağım bir de hikâye var. Haydi,hep birlikte okuyalım:

Öğrenme psikolojisinde en akıllı yol, söylenilmek istenileni, gene kendi hasmına söyletebilmek,  daha  doğrusu yedirebilmektir.  Ancak  bunu  yaparken  de  amaçlanan görüşü,  karşınızdakinin kendi  görüşü  haline  getirmek  hünerini  gösterebilmektir... Kısaca sonuca ulaşıldığında, hasım neyi yediğinin farkına bile varmamalı, yapılanı kendi öz iradesiyle yaptığına inandırılmalıdır...

Hikâyeye göre, bir Alman, bir İtalyan, bir Fransız ve bir İngiliz aralarında köpeğe hardal yedirmek konusunda iddiaya tutuşurlar. Alman önceliği alır, hardalı topak yapar ve köpeğin ensesinden tutarak zorla ağzına tıkar... Hayvanın ağzı yandığı için hardalı yemez ve çıkarır... İtalyan hemen atılıp“öyle olmaz” der ve hardalı makarna şeklinde ufak parçalar halinde bölerek köpeğe yedirmeğe çalışırsa da, hayvanın ağzı gene yandığından o da başaramaz... Fransız  da,  konuya  kendi  açısından  yaklaşarak,  hardalı  önce  sulandırıp,  sos olarak köpeğe yedirmek için uğr:şırsa da, bu uygulama ile de bir sonuç alamaz... Sıra İngilize geldiğinde, önce köpeği okşayarak yanına çekerek sırtını sıvazlar; sonra da hardalı topak yaparak hayvanın poposuna yapıştırır.

Köpek ardı yandıkça başlar arkasını yani hardalı yalamaya; kısaca, canı yandıkça yalar, yandıkça yalar ve sonuçta yalaya yalaya hardalı bitirir...

Akıllı ülkeler, hedef ülkeleri istedikleri çizgide tutabilmek için onlara hardalı öyle yedirirler ki, o ülkeler neyi yediklerinin(?) farkına vardıklarında iş işten çoktan geçmiş olur!

 DÜŞÜNEN SÖZLER

Yumruk, kafaya tabi olmak zorundadır. Necip Fazıl

Aklı öldürürsen, ahlak da ölür. Akıl ve ahlak öldüğünde millet bölünür. Kadıyı satın aldığın gün adalet ölür. Adaleti öldürdüğün gün devlet de ölür. Fatih Sultan Mehmet

En tehlikeli insan tipi, az anlayıp çok inanandır. Antony Çehov

Öküz,  çektiği  yükü  değil,  torbasına  konacak  yemi  düşünür;  onun  için öküzdür. İzlanda Atasözü

Tecrübe  çok  acımasız  bir  öğretmen;  önce  sınavı  yapıyor,  dersi  sonra öğretiyor. Vernon Law

 

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
Ahmet Deniz İstambul
Sevgili kardeşime başarılar dilerim
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020