www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 1357 kez okundu.
Yazının Tarihi :   22 Mayıs 2019 - 02:40:25

İYİLİKLE KÖTÜLÜK

Büyüt
Küçült
İYİLİKLE

Hasan Ali KALAYOĞLU

İnsanoğlu tuhaf yaratıktır vesselâm. Gün olur, yoldan gelip geçenlere içiniz kaynar, yanlarına giderek kucaklayıp öpmek istersiniz; gün olur aynı kişileri köpek gibi dişleyesiniz gelir. Günümüz günümüze uymaz kısacası. 

Başkaları hakkındaki düşüncelerimiz deaynıdır. Sizin “çok iyi insan” diyerek methiyeler düzdüğünüz kişi için yanınızdaki arkadaşınız “bırak yahu, ondan ne köy olur ne kasaba” diye eleştiri yağmuruna tuttuğunu hayretle izleyeniniz çoktur. Ayrıca, bugün methiyeler düzdüklerimize yarın eleştiri oklarını kendimiz göndererek delik deşik ettiğimiz de çok olur. 

Konuyu biraz daha genişletirsek “filânca yerden adam çıkmaz” ya da “falanca yerin adamından zarar gelmez” türü genellemeler de sık sık başvurduğumuz yargılama yollarıdır.

Peki, ama niçin yaparız bu kişiden kişiye değişen temelsiz yargıları? Daha doğrusu şöyle sorayım: Herhangi bir şey hakkında bizim değer yargımızı şekillendiren ana unsur nedir? 

Bu soruyu “yaşantılarımızdan çıkardığımız özel sonuçlara göre geliştirdiğimiz yargılar” diye yanıtlarsak, sanırım doğru söylemiş oluruz. Karşıdaki varlık bizim için iyi diyebileceğimiz, açıkçası bizim çıkarımıza uygun bir şeyler yapmışsa o iyidir, yoksa tu kaka… 

Burada şunu da düşünmeden edemiyorum: Yoksa karşıdaki kişinin iyi ya da kötü olması bizim iyi ya da kötü olmamıza mı bağlıdır? Bir başka deyişle bizim onu nasıl görmek istememizle mi doğrudan bağlantılıdır? Ne dersiniz?

Kötülük ya da iyilik bizim kendi beynimizde ürettiğimiz ve beslediğimiz iki ayrı değer olabilir mi? Yani biz hangisini üretmek istersek o diğerine üstünlük sağlayıp kişiliğimiz haline gelebilir mi? 

İşte tam da burada sizlere aktarmak istediğim bir öykü var:

Yaşlı Kızılderili reisi kulübesinin önünde torunuyla oturmuş, az ötede birbiriyle boğuşup duran iki kurt köpeğini izliyorlarmış. Köpeklerden biri beyaz, biri siyahmış ve on iki yaşındaki çocuk kendini bildi bileli bu köpekler dedesinin kulübesi önünde sürekli boğuşup dururlarmış.Dedesinin sürekli göz önünde tuttuğu, yanından hiç ayırmadığı iki iri kurt köpeğiymiş bunlar. 

Çocuk, kulübeyi korumak için bir köpeğin yeterli olduğunu düşünüyor, dedesinin ikinci köpeğe neden ihtiyaç duyduğunu ve renklerinin de neden illâki siyah ve beyaz olduğunu anlamak istiyormuş. O merakla da sormuş dedesine:

-“Dedeciğim, neden iki köpek birden besliyorsun?”                                                                          

Yaşlı reis, bilgece bir gülümsemeyle torununun sırtını sıvazlamış. 

- "Onlar" demiş, "benim için iki simgedir evlat." 

- "Neyin simgesi?" diye sormuş çocuk. 

- "İyilikle kötülüğün simgesi. Aynen şu gördüğün köpekler gibi, iyilik ve kötülük de içimizde sürekli birbirleriyle mücadele eder durur. Onları seyrettikçe hep bunu düşünür, bunun için yanımda tutarım. 

Çocuk, sözün burasında; ’mücadele varsa, kazananı da olmalı’ diye düşünmüş ve her çocuğa has, bitmeyen sorulara bir yenisini eklemiş: 

- "Peki" demiş çocuk. "Hangisi kazanıyor bu mücadeleyi?" 

        Bilge reis, derin bir gülümsemeyle bakmış torununa.              

-"Hangisi mi evlat?BEN HANGİSİNİN KAZANMASINI İSTERSEM; YANİ, BEN HANGİSİNİ DAHA İYİ BESLERSEM O KAZANIYOR!"

 

DÜŞÜNEN SÖZLER

Kötülük dünyada değil, kişinin yüreğindedir. (GabrielGarciaMarquez) 

İnsan kötülük yapmak niyetindeyse, fırsat gelmekte gecikmez. WalterScott

İnsanoğlu hiç de kötü olarak yaratılmamıştır; ama hastalandığı gibi kötüleşebilir de. (Voltaire) 

Kötülük akılda yer etmiş, inatçı ve ancak mucize ile iyileşebilen bir ruh hastalığıdır. (Novalis) 

Ne çok gülmüşümdür, içinde binlerce kötülük bulunan ama kendini iyi biri zanneden zayıflara. Nietzsche 

Kimseden sana kötülük gelmesini istemiyorsan; fena söyleyici, fena öğretici, fena düşünceli olma. Mevlana 

İyiliğe iyilik her kişinin, kötülüğe iyilik er kişinin, iyiliğe kötülük ise şer kişinin işidir. Şeyh Edebali 

İnsanlar kötülüğe yığınla akın eder; çünkü yol, düz ve kısadır; fakat iyiliğin önüne Allah alın terini koymuştur. Hesiodos

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
Mustafa SANCI
Güzel bir haber; İskilip Eğitim Bölgesinin Değerli Eğitim Yöneticileri 2019-2020 Eğitim Yılımız Şimdiden
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019