www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 1816 kez okundu.
Yazının Tarihi :   19 Eylül 2019 - 02:01:00

MÜSLÜMAN MEZARLIĞI

Büyüt
Küçült
MÜSLÜMAN

Hasan Ali KALAYOĞLU

Zamanın birinde Müslüman mezarlığının yanından geçenler, adamın birinin mezarlığa ölü bir köpeği gömdüğünü görürler ve hiç zaman geçirmeden durumu kadıya şikâyet ederler.
Kadı, hemen adamı çağırır ve niçin böyle yaptığını sorar.
Adam:
-“Efendim, köpek ölmeden önce bana böyle yapmam için vasiyet etmişti, ben de onu yerine getirdim.” der.
Kadı öfkelenir ve:
-“Sen bizim aklımızla alay mı ediyorsun, köpek nasıl konuşup da vasiyetini söyleyebilir?” diye çıkışır.
Adam:
-“Efendim, gerçeği söylüyorum. Ayrıca şehrin kadısına da 10.000 dirhem vermemi vasiyet etti.” diyerek kadının eline bir bir parayı sayar.
Bunun üzerine kadı oturuma ara vererek içeriye girip bir süre bekledikten sonra yeniden yerine geçer ve başını iki yana sallayarak:
-“Rahmetlinin ölümü bizleri de ziyadesiyle üzdü; Allah gani gani rahmet eylesin.” der.
Orada hazır bulunanlar, kadı efendinin değişen bu tutumuna hayret ederek sorgulayan gözlerle ona bakınca da;
-“Öyle alık alık bakıp durmayın. Ben bu köpeğin geçmişini araştırdım ve çok mübarek bir hayvan olduğunu, hatta Ashab-ı Kehf köpeği Kıtmirin soyundan geldiğini keşfettim.” diye açıklama getirir.

Tarihin ilk dönemlerinden beri, insanlar inançları işlerine geldikleri şekilde kullanmışlar; hatta dinî siyasi ya da maddi bir kazanç aracı haline getirerek dünyalık edinmenin yolunu bulmuşlardır. Muaviye, Hz. Alinin ordusuna karşı savaşan askerlerinin mızraklarına Kuran-ı Kerim sayfalarını taktırıp hücum ettirmesi siyasi bir kazanç için dinin kullanılması değil midir? Ya da Ortaçağ Avrupasında istenmeyen kişilerin Aforoz edilerek toplum dışına itilmesi veya Endülüjans denilen “Günahtan Kurtulma Belgesi” satışı ile papazların banker olacak düzeyde zenginleşmeleri söylediklerimizi doğrulamaz mı? Almanyada hareketli matbaa sistemini bularak kitap basmayı kolaylaştıran ve ucuzlatan Jan Gutenbergin 1450li yıllarda İstanbula gelip matbaa kurmak istemesi üzerine, o yıllarda el yazması kitap yazan hattatların “matbaa kurulursa biz aç kalırız” feryadına dayanamayan Şeyhülislâm Ebussuud Efendinin “matbaanın kurulması caiz değildir” fetvası da ekonomik çıkarların dinî kararları etkilemesine örnek olmaz mı? Ki o matbaa ancak bu tarihten 277 yıl sonra kurulabilmiştir.
Günümüzde pek çok kimsenin durumu da aynen böyledir. Değer yargıları, duruşları, eğilimleri, sözleri ve hatta kararları kendi özel çıkarlarına göre şekillenir. Bunu yaparken de haramına ya da helalına pek dikkat etmez. Önemli olan, hizmetin kişisel çıkarlarına uygun olmasıdır. Bu arada da, haram kazançlarına, yolsuzluk ve haksızlıklarına kutsallık yani “Hak” elbisesi giydirerek toplumu buna inandırmaya çalışır; çoğunlukla da başarılı olur. Tüm yaptıkları da kendisi gibi çıkar ilişkili insanlar tarafından çılgınca alkışlanır. Yalanlar havada uçuştukça bunları alkışlayanlar daha da artarak devam eder. Çünkü çıkar ilişkileri bunu yapmasını emretmektedir. Ahlâk zaafa uğradıkça ne yazık ki dînin yasakları bile para etmez, hepsine de uygun bir kılıf bulunur. Böylece de her yer Müslüman mezarlığına dönüşmüş olur.

İnsanlar böyledir işte.
Bazıları "yalan" olur,
Bazıları "yılan".
Çok nadirdir şu yalan dünyada “adam” gibi kalan..!

“Adam gibi adam”, “insan gibi insan” olanlara selam olsun.

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
Arif Kapıcı
20 yıldır özel okullarda temizlik görevlisi olarak çalışıyorum
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020