www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 1482 kez okundu.
Yazının Tarihi :   16 Ekim 2019 - 11:57:45

NİYE BÖYLE OLDUK?

Büyüt
Küçült
NİYE BÖYLE

Hasan Ali KALAYOĞLU

Yaşı altmışlara dayanmış ya da bunun üstünde olanlar çok iyi hatırlar; bizim evde her zaman yapılmayan pevrede, bağ bozumu pekmez yapma, sucuk banma vb. türünden bir şeyler yapılınca, anamız birer tabak doldurup komşulara götürmemiz için elimize tutuştururdu. Tabii ki aynısını komşular da yapardı. Bağ ya da bahçelerden toplanan elma, armut, ivaz, üzüm, ceviz gibi meyvelerden mutlaka komşulara da tadımlıkları gönderilirdi. Sokakta oynayan çocuklar, bağ ya da bahçeden gelenlerden yolpa denilen paylarını alırdı. Komşunun ihtiyacı önceden sezilir, istetmeden verilirdi.

Şimdi bunlar nerden çıktı diye sorarsanız, Karaca Holding sahibi ve Tema Vakfı Kurucu Başkanı Hayrettin Karacanın söylediklerini okuyunca aklıma geliverdi işte. O, hiçbir şeyi atmayıp değerlendiren, kimseye el açmadan ama herkese yardıma hazır bir anlayış içinde yaşayıp, istetmeden veren insanlarımızın torunlarının bugün nasıl bir israf toplumuna dönüşmesinin öyküsü var bu satırlarda. Ben de bunlardan bir kısım bukleyi alıp bir ibret abidesi olarak sizlerle paylaşmak istedim.

PARAM VAR AMA TÜKETMEYE HAKKIM YOK!

Kırmızı süveteri delik deşik olmasına rağmen hala üzerinde; ayakkabısı da yamalı. Sökük paltosunu, pantolonunu, yakalarını ters-yüz ettiği gömleklerini yıllardır kullanıyor. 10 yıldır hiçbir şey almamış üzerine. Karaca markasının ve Tema Vakfının kurucusu Hayrettin Karaca “param var ama tüketmeye hakkım yok” diyerek ‘al tüket ve yok et diyen tüketim toplumuna açtığı savaşla gurur duyuyor.

Komşuya ver…

 “Dünya ikiye bölünmüş artık; gözü açlar ve karnı açlar. Gözü açları doyurabilsek, karnı aç olanlar hiç sorun değil. Bunların farkına küçükken vardım. Dilim kültürüm gidiyor. Bağımsız bir Türkiye değiliz artık. En büyük acımız geri getiremediğimiz o kültürümüzdür.” diyen Karaca devam ediyor: Savaştan çıkmış bir Türkiyede ‘fakirim diyen çoktu ama ‘açım diyen yoktu. Kaybolan budur, giden budur. 

Utanıyorum… 

AK Merkezin önünden geçmeye utanıyorum, nedir bu ışıklar, bu rezalet. ‘yılbaşı demek, ‘al, tüket, yok et, yaşamı mahvet demek. O yüzden bu yırtık kazağı gururla taşıyorum üzerimde. Global ekonomi insanları kullanıyor ama bakın beni kullanamıyor, çünkü izin vermiyorum. İnanç her şeyi halleder” dedi.

“Açlıktan ölen her çocuğun katilleri vardır” diyen Karaca, “Bugünkü tüketim iki katına çıktığı gün, belki dünyada yaşam olmayacak. En büyük tehlike gıdada. Bir Amerikalı çocuk doğduğunda 30 çocuğa eşdeğerde dünya nimetlerini alıp götürüyor” diyerek dünyanın düştüğü durumu gözler önüne seriyor.

TV seyretmiyor…

Cep telefonu kullanmadığını, 5 yıldır TV izlemediğini belirten Karaca:

“Okumakla mükellefim. Olanın olmayana, bilenin bilmeyene borcu var. Malını mülkünü verirsin orada biter borcun. Mesela Yalovadaki botanik bahçemi vakıf yaptım ama topluma borcum bitmedi. Şimdi borcumu bilgi sahibi olarak ve bunu aktararak ödüyorum. Okumak ibadettir. Okumamak cumhuriyete ihanettir.”

185 milyon Afrikalı her gün açlıktan ölme riski ile yaşıyor…

Karaca şu yorumlarda bulunuyor: “Birleşmiş Milletler 2004 Kalkınma Raporuna göre, Afrikada 323 milyon insan günde 1 dolardan az bir gelirle geçimini sağlıyor. Temiz su kaynağından mahrum 273 milyon kişi bulunmakta. İlkokul çağında okula gidemeyen 44 milyon çocuk var. Yetersiz beslenmeden kaynaklanan ölüm riski altında yaşayan Afrikalıların sayısı 185 milyon. Her yıl beş yaşının altında ortalama beş milyon çocuk ölüyor. Zengin ülkeler yıllık gelirlerinden yüzde 0,7sini kurtarma amaçlı projelere yönlendirseler bu sorunların hepsi ortadan kalkabilir.”

“Bir” çok güçlüdür…

“Benim de vardı 40 tane kravatım. O zaman 30 yaşındaydım. Ben de tükettim, ama bilerek yapmadım bunu.” diyen Karaca, “artık her şeyin farkına vardım, kendime sadece kitap alıyorum. Nedir benim ihtiyacım? Doymam, sağlığım, barınmam, kuşanmam; bunun dışında hiçbir şey tüketmeye hakkım yok. Gömleklerim var, yakası çevrilmiştir, ayakkabılarıma bakarsanız, altı yamalıdır. Dokuz senedir bu pantolonu giyerim, paltom yırtıktır. Param var ama tüketmeye hakkım yok! Bunu herkes yapabilir. “Bir” çok güçlüdür. Atatürk bir kişiydi. Her şey “bir” ile başlar. Bir yoksa iki olmaz.” diyor.

1 alyans için 3 ton zehirli atık…

Tema vakfı Yayınlarından çıkan “Dünyanın Durumu 2004” raporlarını yorumlayan Karaca şu tespitlerini aktarıyor:

– Dünyada makyaj için yapılan harcama 18 milyar dolar. Oysa tüm kadınların üreme sağlığı için gerekli para 12 milyar dolar.

– Avrupa ve ABDde evde beslenen hayvanların mamasına 17 milyar dolar gidiyor. Açlığın ve yetersiz beslenmenin sona erdirilmesi için gerekli para ise 19 milyar dolar.

– Parfüme harcanan para 15 milyar dolar. Evrensel okur-yazarlığın sağlanması için gereken yıllık ek yatırım 5 milyar dolar.

– Turistik deniz seyahatlerine harcanan para 14 milyar dolar. Dünyada herkese temiz içme suyu sağlanması için gerekli para 10 milyar dolar.

– Sadece Avrupada dondurmaya harcanan para 11 milyar dolar. Oysa her çocuğun aşılanması için gerekli miktar 1,3 milyar dolar.

– Satışa hazır 1 ton altın için 300 bin ton atık üretilir. Yani altın bir alyans için ortaya çıkan atık miktarı 3 tondur. Bu atıkların çoğu siyanür ve kimyasal maddeler içerir.

“ELHAMDÜLİLLÂH MÜSLÜMANIM” diyen birinin bunları okuyup da duyarsız kalması ve dinimizin “SINIFSIZ VE AYRICALIKSIZ BİR TOPLUM YARATMAK” amacını görmezlikten gelip “İslâmın şartı beş, gerisi boş” felsefesiyle her şeyin bitiverdiğini sanması ne kadar acı ve düşündürücü değil mi?

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
Mürsel Sümer
Şu Finliler de emme cimriymiş. Bi de bizimle uzagdan akraba olucaklar
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020