www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 1439 kez okundu.
Yazının Tarihi :   05 Ekim 2018 - 00:42:50

OKULLU DİNDARLIK

Büyüt
Küçült
OKULLU

Hasan Ali KALAYOĞLU

Ülkemizde, şu andaeğitim-öğretimini sürdüren206 üniversite var ve 8 milyona yaklaşan yavrumuz bu okullarda eğitim-öğretim görüyor. Bu gençler için henüz ilk engel aşıldı diyebiliriz. Çünkü mezun olduktan sonra iş bulma gibi çok daha büyük bir engeli de aşmaları gerekiyor.

 

Peki ama ya kazanamayıp da geride kalanlar! Onların, özellikle de siyasi bir tercihle sayıları çığ gibi büyüyen İmam Hatip liselerinden mezun olanların durumu ne?

 

Önce birkaç veri paylaşayım.

İlk olarak ortaokullardan liselere geçişi inceleyelim. Lise tercih (LGS) birinci yerleştirme sonuçlarına göre İmam-Hatipler için ayrılan kontenjanların yüzde 47.69u boş kaldı.İstediği yere yerleşemeyen öğrencilere verilen ikinci, üçüncü tercih hakkıyla bu kontenjanın muhtemelen bir kısmı daha dolduruldu.İlk tercihlere bakıldığında belli ki İmam-Hatipler tercih edilen okullar arasında değil. Bu okullar bir anlamda başarısız öğrencilerin mecburiyetten gittiği yerlere dönüştü.

Şimdi de liseyi bitirenlerle ilgili rakamlara göz atalım. Bu yıl üniversite sınavına giren 234 bin 657 imam hatip mezunundan sadece yüzde 15,8i yani yaklaşık 27 bin öğrenci 4 yıllık bir üniversite kazandı. Açık öğretimle beraber bu sayı ancak 66 bine çıkıyor.Geriye kalan yaklaşık 168 bin öğrenci hiçbir üniversiteye giremedi.Üniversiteye öğrenci gönderen okul türleri sıralamasında Sosyal Bilimler Lisesi yüzde 67.02 ile birinci, Fen Lisesi yüzde 52.81 ile ikinci, Anadolu Lisesi yüzde 42,92 ile üçüncü, İmam-Hatipler ise yüzde 24.94 ile dördüncü sırada yer alıyor.

 

Bu tablodan çıkan sonuç şu:

İktidarın bütün teşvikine, zorlamasına, insanları mecbur bırakmasına rağmen gençlerimiz ve onların aileleri İmam-Hatipleri tercih etmiyor.Toplumun yarısının oyunu alan bir parti, kendi seçmen kitlesini bile ‘dindar nesil projesine ikna edebilmiş değil.Edemiyor, edemez de zaten. İnsanlar oylarını veriyor ama söylediklerine inanmadığı için onun gösterdiği yoldan gitmiyor.

 

Peki ama neden?

Çünkü dindar nesil projesi gerçek bir proje değil.Ülke yararı gözetilerek tasarlanmamış.Bir anlamda ideolojik taraftar yetiştirme projesi. Düşünmeyen, aklını kullanmayan ve yukarıdakilerin her dediğini koşulsuz olarak doğru kabul etmesi istenilen ideolojik taraftar projesi.

 

Ama tutmadı.

Çünkü AK Partiye oy da verse herkes kendi çocuğunun iyi bir eğitim almasını, aldığı eğitimle dünyada rekabet edebilen bireyler olmasını istiyor. Bu da en doğal hakkı. İmam-Hatiplerse bu ihtiyacı karşılamada yetersiz kalıyor.Kaldı ki din yani inanç okulda öğretilecek bir konu değil. Erk sahipleri, bunu kavrayamadığı için beyhude bir çabayla yüz binlerce gencin geleceğini mahvetti.Dini öğretemediği gibi Matematiği, Türkçeyi, Fiziği de öğretemedi.Ve neticesinde yaşamı heba olmuş yüz binlerce çocuğu lise mezunu olarak kaderlerine terk etti.

 

İşin en hazin tarafı ise bunun en büyük zararını bundan 15-20 yıl öncesine kadar çok kaliteli eğitim veren İmam Hatip okulları gördü. Her okul İmam Hatip olacak denilirken, memlekette adı dışında gerçek anlamda İmam-Hatip okulu kalmadı. Örneğin, geçtiğimiz yıl Çorumun en köklü İmam-Hatip lisesinden mezun olan öğrencilerin hiç birisi İlâhiyet Fakültesi kazanamadı.

 

İkinci büyük zarar ise iktidara inanıp evlâtlarını İmam-Hatiplerde okutan iktidar yanlısı seçmenlerin oldu. Çocuklarını bu okullara gönderip gelecek günlerin tatlı hayallerini kuranlar, şimdi kahve köşelerindeki yavruları için endişelenip pişmanlık duymaktalar.

Sonuç olarak, yönetimdekilerin artık “kral çıplak” denilecek kadar açıkta olan yalın bir gerçeğin farkına varması gerek: Din bir vicdan işidir, okulda matematik gibi, tarih ya da coğrafya gibi öğretilemez.

Eğer öyle olsaydı, 15-20 yıldır yapılanlar sonuç verir, yetişen yeni nesil

çalmayan,

ÇALANA GÖZ YUMMAYAN,

HAKSIZLIĞA KARŞI ÇIKAN,

iftira etmeyen,

yalan söylemeyen,

kul hakkı yemeyen,

dövmeyen,

dövüşmeyen,

insan haklarına saygılı

ve barışçıl insanlar olarak yetişirLERdi.

 

Şimdi sorum şu:

20 yıldır verilen eğitim sistemiyle yetişen çocuklarımızın beyinlerine yukarıda saydıklarımı yerleştirdiniz mi?

Bu soruya gönül rahatlığıyla “evet” diyebiliyorsanız sözüm yok. Ama yanıtınız “hayır” ise o zaman bu sistemin, din adına hiçbir şey vermediği gibi KUTSAL DEĞERLERİMİZİ YOZLAŞTIRDIĞI VE eğitimin kalitesini düşürdüğüfikrinde benimle aynı görüştesiniz demektir.

 

Haydi artık, kör inadınızdan vazgeçin de bu ucube eğitim sistemini hep birlikte değiştirip çocuklarımıza aydınlık bir gelecek kurmanın planlarını yapalım.

 

Haydi, verin elinizi…

 

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
misafir
bu değirmenin özelliği ne.türbe yapalımda gelen giden kaymakamlar başkanlar yapmış olduğu dairelerini
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019