www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 641 kez okundu.
Yazının Tarihi :   17 Aralık 2019 - 14:37:22

ROMA İMPARATORU JÜL SEZAR VE İSKİLİP

Büyüt
Küçült
ROMA İMPARATORU JÜL SEZAR VE

Mursel Sumer

(Veni,vidi,vici / Geldim, gördüm, yendim)

Dünya tarihinin en büyük askeri dehalarından biri olarak kabul edilen Jül Sezar (Gaius Julius Caesar) M.Ö. 100 ve M.Ö. 44 yılları arasında yaşamıştır. Askeri dehası yanında iyi bir hatip ve çok güçlü bir yazardır. İktidarı ele aldıktan sonra Roma’nın sınırlarını genişletmek ve Roma’ya cephe almış rakip devletleri yola getirmek için bizzat ordusunun başına geçerek seferlere çıkar.

M.Ö. 47 yılının ilk aylarını Mısırda geçirir. Daha sonra Suriye üzerinden kara yoluyla Anadoluya geçer ve Anadolu’da yaşayan krallıkları tek tek Roma’ya bağlar. Anadolu’da en büyük rakibi Pontus Krallığıdır. Sezar Pontus’a gelişinin beşinci gününde Pontus ordusuyla Zile dolaylarında savaşa girer. Sadece dört saat süren savaşta kazanan Roma ordusu ve onun komutanı Jül Sezardır.

Savaşın neticesini Roma’ya şu üç kelimeyle bildirir. Veni, vidi, vici (geldim, gördüm,yendim).

Bu savaş Pontus Krallığı’nın sonu olmuş, bağımsızlığını kaybederek tamamen Roma’ya bağlı bir eyalet haline gelmiştir. Çarpışmada Pontus kralı Farnakes (P h a r n a k e s) i yenen Sezar dinlenmek için müttefiki olan Galatya Kralı Deiotaros’un ülkesine geçer. Deiotaros, ülkesindeki Blukion (İskilip) şehrinde oturmakta ve hazinesini de yine o civarda bulunan Peion şehrinde saklamaktadır. Sezar, Galat Kralının misafiri olarak bir süre hem Blukion’da hem Peion’da kalarak dinlenir. Her iki şehir de dağ yamaçlarına kurulmuş olup kalelere sahip tahkimli yerlerdir.

İskilip tarihi ile ilgilenenler Blukion (Blukium, Blucium, Bloucion) u İskilip’in tarihteki ilk adlarından biri olarak bilirler. Gezgin Ainworth Anadoluyu dolaştıktan sonra yazdığı ve 1842 tarihinde yayınladığı eserinde: "...Çağımızda, daha önce Blucium adıyla anılan eski İskilip kentini görmeye gelen ilk Avrupalılar olduğumuzu belirtmekle sanırım yanılgıya düşmüyorum."(1) cümlesi ile İskilip’in Blukium olduğunu yazan ilk kişidir.

Şemsettin Günaltay’da "Yakınşark II, Anadolu..." adlı eserinde: "Önceleri Paflagonya’ya ait olan Galatya şehirlerinden Gangra’nın (Çankırı) bir aralık Galatların hükümet merkezi olduğu anlaşılmaktadır. Galat krallarının diğer bir merkezi olan Blukium şehri de Kızılırmak’ın sol tarafındaki İskilip yerinde idi"(2) diyerek Blukium’un İskilip olduğunu belirtmektedir.

Eğer Ainworth ve Günaltay’ın görüşleri doğruysa Roma İmparatoru Jül Sezar’ın M.Ö.47 de yani bundan yaklaşık 2000 yıl önce kazandığı Zile Savaşı’ndan sonra bir süre İskilip’te kalmış olduğu ortaya çıkar.

Ne var ki bazı araştırmacılar Blukion’un Ankaraya 60 km. uzaklıkta bulunan Karalar köyünde olduğunu savunmaktadırlar. Konu Murat Arslan’ın " Antikçağ Anadolusu’nun Savaşçı Kavmi Galatlar" adlı kitabında şöyle geçmektedir: "Deiotaros’un mezarı, içindeki bir yazıtla beraber, 1933 yılında, Ankara’nın 60 kilometre kuzeybatısındaki Bitik nahiyesinin Karalar (Blukion) köyünde Prof. R. O. Arık’ın başkanlığında yapılan arkeolojik kazıda bulunmuştur."(3)

İskilip tarihi ile ilgili kitap ve makale yazan hemşehrilerimiz Blukion’un İskilip olduğu

görüşünü benimsemiş görünüyorlar. Bence tartışmalı olan bu konunun tam olarak aydınlatılabilmesi ve kesinlik kazanabilmesi için İskilip civarında özellikle kale dibi ve çevresinde arkeolojik araştırmaların bir an önce başlatılarak sonucunun beklenmesi gerekecektir.

Araştırma sonucunda yalnız Blukion değil İskilip’e atfedilen Tummana (4), Andrapa, Cladiopolis ve Neocladiopolis gibi adların ve ismini burada saymaya gerek görmediğimiz diğer bazı isimlerin İskilipin gerçek adlarından olup olmadıkları anlaşılacaktır. Böyle bir araştırma yapılmadan şehrimizin adı olarak İskilip adı hariç diğer isimlere kesin olarak “İskilipin tarihi ismidir” demek şimdilik mümkün değildir.

(1) Fügen İlter, Bir Anadolu Kenti İskilip. Ankara 1992. S.4-5

(2) Ord.Prof. M.Şemsettin Günaltay, Yakınşark II Anadolu…S.45

(3) Murat Arslan,Antikçağ Anadolusunun Savaşçı Kavmi Galatlar.Arkeoloji ve sanat yayınları.2000 İstanbul. S.165

(4) Tummananın İskilipin Hititler zamanındaki ismi olduğu tezi tarafımdan ortaya atılmış olup, bu tezi destekleyen araştırma sonuçlarım ilk defa www.iskiliphaber.com da “Tumannadan Temenneye” ile “Kös Dağı, İskilip ve Hititler” başlıklı yazılarım altında yayınlanmıştır.

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
Mürsel Sümer
Şu Finliler de emme cimriymiş. Bi de bizimle uzagdan akraba olucaklar
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020