ustbanner lek kurban
Sol dikey reklam lek kurb
Sağ dikey reklam lek kurb

www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 2436 kez okundu.
Yazının Tarihi :   11 Kasım 2017 - 19:59:21

TEOG KALKTI, NE GELDİ?

Büyüt
Küçült
TEOG KALKTI, NE

Hasan Ali KALAYOĞLU

TEOG KALKTI, NE GELDİ?

Öncelikle şunu açıkça ve net olarak söyleyeyim: Liselere girişte uygulanan TEOG sisteminin kaldırılmasının tek bir sebebi var, o da İmam Hatip okullarının tercih edilmemesi ve çok düşük puanlarla öğrenci almak zorunda kalmaları. Hattâ ve hattâ kontenjanlarını bile dolduramamaları. Açıkça görüldü ki, bu sistemde aileler, çocuklarının geleceğini İmam Hatip okullarına emanet etmek istemediler, hepsi bu kadar. Böyle olunca da İmam Hatip okullarını daha öne çıkaracak yeni bir sisteme ihtiyaç duyuldu ve TEOG kaldırıldı. Bu durumu aşağıdaki tabloda da açıkça görebiliriz:

Peki ama niçin böyle oldu? Gayet basit: Bir şeyi ne kadar çoğaltırsanız değerini de o kadar düşürmüş olursunuz. Altın, dünyanın her yerinde ve bol miktarda çıkarılsaydı, hiç bu kadar değerli olur muydu? Şimdi hep birlikte şu sorunun yanıtını düşünelim: Geçmişte, sayıları şimdikinin onda biri kadar bile olmayan İmam Hatip okulları mı daha kaliteli eğitim veriyordu, yoksa şimdi köşe başı bakkalı gibi her yerde karşımıza çıkanlar mı? Daha önceki bir yazımda bu durumu itiraf eden İmam Hatip öğretmenlerinden birinin sözlerini aktarıp tehlikeye işaret etmiştim, aynen dediğim gibi oldu. (Bakınız: http://www.iskilipliyiz.com/Yazar-imam-hatip-gercegi-599.html)

Şimdi de, Milli Eğitim Bakanımızın açıkladığı yeni sisteme bir göz atalım.

Öncelikle sistem basit: Öğrenciler girmek istedikleri 5 okulu tercih listelerine yazıyorlar. Sistem, öğrencilerin adreslerinin okullara olan uzaklığına göre öğrencileri sıralıyor ve en yakından başlayarak öğrencileri okullara atıyor.(Bu arada da İmam Hatip Okullarının niçin bu kadar çoğaltıldığı da açıkça ortaya çıkıyor. Çünkü bu sisteme göre tercih yaparken evinizin çevresinde mutlaka hem de birkaç tane İmam Hatip Okulu olmuş olacak.)

 

Bir örnek üzerinden gidelim. Varsayalım ki 3 öğrencimiz (ALİ, AYŞE, BİLGE) ve 3 okulumuz (FEN, ANADOLU, İMAM-HATİP) olsun ve tümünün kontenjanı 1er olsun. Öğrencilerimizin tercihleri ise şu şekilde olsun:

 

ALİ: 1. FEN, 2. ANADOLU, 3. İMAM-HATİP;

AYŞE: 1. FEN, 2. ANADOLU, 3. İMAM-HATİP;

BİLGE: 1. ANADOLU, 2. İMAM-HATİP, 3. FEN şeklinde tercih yapmış olsunlar.

 

Ayrıca öğrencilerin okullara adres olarak yakınlık durumu ise şu şekilde olsun.

 

ALİnin evi FENe,

AYŞEnin evi ANADOLUya,

BİLGEnin evi ise İMAM-HATİPe yakın olsun.

 

Şimdi artık yerleştirme işlemine başlayabiliriz.

 

İlk adımda her öğrencinin ilk tercihine bakalım ve öğrencilerin okullara yakınlık durumlarına göre uygulayacağımız öncelikler doğrultusunda öğrencileri yerleştirmeye çalışalım. ALİ, 1. tercihinde FEN yazdığı ve FENe de yakın olduğu için oraya yerleşti. Böylece de FENin kontenjanı da dolmuş oldu. AYŞE ise 1. tercihi olan FEN dolu olduğu için şimdilik boşta kaldı. BİLGE,  ilk yerleşim aşamasında ANADOLUyu tek isteyen o olduğu için o da ANADOLUya rahatça yerleşti.

 

Şimdi ilk turda yerleşemeyen AYŞEye yeniden bakalım. AYŞE, 2. tercih olarak ANADOLUyu istiyor fakat oraya BİLGE yerleşti ve ANADOLUnun kontenjanı da doldu. O zaman bu adımda da AYŞEyi bir okula yerleştiremedik. O hâlde AYŞE 3. tercihi olan İMAM-HATİPe yerleştirilmek zorunda. Yani sonuç: ALİ FENe, AYŞE İMAM-HATİPe ve BİLGE de ANADOLUya yerleştirildiler.

 

Ama aslında AYŞE, ANADOLUyu daha çok istiyordu ve buraya yakın oturduğu için önceliği olmalıydı ama yerleşemedi! Bu tarz sonuçlar veren eşleştirmelere “oturmuş olmayan eşleştirmeler denir ve bu tür pek de istenmeyen bir sonuçlar her an karşımıza çıkabilir.

 

Buradan çıkardığımız sonuca göre, öğrencilerin sadece istediği yerleri sıralayıp diğer değişkenleri hesaba katmaması pek de akıllıca bir seçim değil. O hâlde sadece istedikleri yerleri sıralamak yerine kimi okullara girme şanslarını arttırmak için belirli stratejiler de uygulamaları gerekiyor. Örneğimizdeki AYŞE eğer 1. tercihine FEN yerine ANADOLU yazsaydı o okula yerleştirilecek, onun yerine İMAM_HATİPe BİLGE gidecekti. Fakat yazmadığı için son tercihi olan İMAM-HATİPe girmek zorunda kaldı.

 

Bu sistemin adına BOSTON OKUL SEÇİM MEKANİZMASI deniyor ve örneğimizdeki gibi sakıncaları görüldüğünden ABDnin Boston eyaletinde uygulamadan kaldırılmış. Ayrıca Amerikada bu sistemi uygulayan başka eyaletler de yavaş yavaş bu sistemden vazgeçmekteler.

 

İşte, liselere geçişte 2018den itibaren uygulayacağımız sistem bu. Ve sadece birkaç yıl sonra, bundan da vazgeçileceğinden emin olsak bile, Türkiye hiç akıl kârı olmayacak bir biçimde bu sistemi uygulamaya başlıyor ve gençlerin liselere yerleşiminde doğacak büyük haksızlıklara ve eşitsizliklere yeni bir kapı daha açıyor. Sonuçlarını hep birlikte göreceğiz. Bu arada da olanlar yüzbinlerce çocuğumuzun emeğine ve geleceğine olacak. Ama nasılsa sonuçta basit bir “YANILDIK” sözcüğü her şeyi hallediyor; bunda da böyle yapılır ve yeni bir sisteme geçilir.

 

Ek bir not: Bakanımız belli başlı okullar(Bunları neye göre, kim belirleyecek) için sınavla yerleştirme yapılacağını da söyledi ama bu okullar genelin %10u oranında. Geri kalan %90 okula öğrencilerin yerleşimi BOSTON OKUL SEÇİM MEKANİZMASI ile olacak.

 

Adaletsizliği engelleyecek gücünüzün olmadığı zamanlar olabilir. Fakat itiraz etmeyi beceremediğiniz bir zaman asla olmamalı. Elie Wiesel

 

 

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
Sami kars
Ugurludag boztepe koyunun hic suyu yok valiligin bunu gormesini istiyoruz
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2017 - 2018