www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 799 kez okundu.
Yazının Tarihi :   21 Mart 2019 - 13:23:28

TOSYA YOLU GÜZERGÂHI DEĞİŞİYOR MU?

Büyüt
Küçült
TOSYA YOLU GÜZERGÂHI DEĞİŞİYOR

Mursel Sumer

İskilipliler için çok önemli olmasına rağmen çetin arazi şartları ve devleti yöneten iktidarların umursamazlığı yüzünden İskilip-Tosya karayolu bir türlü bitirilememektedir. Yolun standart bir devlet yolu haline getirilememesinin bir başka nedeni de Tosyalıların yolun açılması için herhangi bir çaba göstermemeleriydi. İstanbulu Karadenize bağlayan ve Türkiyenin en işlek uluslararası yollarından biri üzerinde bulunmasından dolayı Tosyalılar için İskilip yolunun hiçbir cazip tarafı yoktur. Ancak, Tosyanın İskilip tarafında bulunan köyleri için durum tamamen farklıdır. Bu yolun köyleri için son derece yararlı olacağını fark eden bazı Tosya köylüleri şimdiki haliyle hiçbir Tosya köyüne fayda sağlamayan bu yolun Tosya bölgesinde yapılacak bir güzergâh değişikliği ile kendi köylerine yakın alanlardan geçirilmesini istemektedirler. Onlara göre güzergâh değişikliği o civarda bulunan dokuz köyün yoldan yararlanmasını sağlayacaktır. Yolun geçirilmesi istenen yeni güzergâh İskilip-Tosya arasını biraz daha kısalttığı gibi güneş alan bölgelerden geçmesinden dolayı soğuk kış günlerinde fazla buzlanma olmayacağı için diğer yol gibi sıkıntı da yaratmayacaktır.

Tosyalıların güzergâh değişikliği ile ilgili Karayolları Genel Müdürlüğüne verdikleri 18.03.2009 tarihli dilekçeyi aynen yayınlıyoruz ve İskiliplilerin de Tosya İlçesi çevre köy derneklerinin bu çabasına destek vermelerini bekliyoruz. Yolun bitirilebilmesi için önümüzdeki günlerde yapılacak mahalli seçimleri iyi bir fırsat olarak görmekteyiz. İskilip-Tosya köylerinin işbirliği ile mutlaka iyi sonuçlara ulaşılacaktır.

Karayolları Genel Müdürlüğüne Verilen Dilekçe Metni:

ULAŞTIRMA BAKANLIĞI

Kara Yolları Genel Müdürlüğü

ANKARA

Konu: Tosya – İskilip yolunun, yeni bir proje ile çevre köylerin de ulaşımına katkı sağlayacak

şekilde, yeniden yapılması hk.

Tosya – İskilip yolu yaklaşık 100 km kadardır. Bu yolun yarısı Tosya sınırları içinde olup, hiçbir çevre köyün işine yaramayacak şekilde, köylere uzak bir güzergâhtan geçmektedir.Oysa bu ulaşımın, İskilip sınırından sonra Tosyanın hudut köyü olan,Kilkuyu Köyünden itibaren güneye kaydırılarak, Tosya istikametine doğru Yukarı Dikmen Köyü yolu üzerinden olması halinde, bu ulaşımdan sekiz köy yararlanabilecektir.

Şimdiki haliyle bu yol, Tosya İskilip istikametinde pek çok köy olmasına rağmen, Tosyanın bu uzak köylerinden hiç birinin ulaşımına katkı sağlamamaktadır.

İlgili ilçeler arası ulaşım, yeni bir proje ile Yukarı Dikmen yolu üzerinden ve aşağıda bahsi geçen köylere yakın mevkilerden geçecek şekilde yapılması halinde, bu sekiz köyün Tosya ve İskilip ile ulaşımlarında çok büyük bir rahatlama sağlanacak ve üstelik de yol güzergâhı kısalacaktır.

Şu anki yol, kuz bir mevkiden geçmekte ve kış ulaşımı ciddi şekilde sıkıntılı olmaktadır.

Oysa bahsettiğimiz köylerin de işine yarayacak şekilde, güneye kaydırılması ve Yukarı Dikmen Köyü üzerinden olması halinde, kış şartlarının ulaşım zorluğu da en aza inmiş olacaktır.

Bahsi geçen köylerimiz yaklaşık olarak Tosyaya 20-40 km kadar uzaklıkta olup, vatandaşlarımız günlük veya haftalık olarak ilçeyle bağlantılarında, vesait sıkıntısı nedeniyle sürekli olarak mağduriyet yaşamaktadırlar.

Düşündüğümüz bu yeni güzergahtan yararlanacak köylerimiz şunlardır:

Çakırlar Köyü, Yukarı Dikmen Köyü, Yağcılar Köyü, Şarakman Köyü, Kilkuyu Köyü, Dağçatağı Köyü, Mısmılağaç Köyü, Ahmetoğlu Köyleridir.

Çok önemsediğimiz bu proje şayet gerçekleşemeyecekse; o zaman şu anda Tosyadan Yukarı Dikmen Köyüne kadar asfalt olan kısmın daha kaliteli şekilde yeniden asfaltlanmasını, yolun devamı olan Yağcılar Köyü, Şarakman Köyü, Çakırlar Köyü yollarının da asfaltlanmasını; Çakırlar Köyü üzerinden devam ederek asfaltın Elmacık mevkiinden Tosya – İskilip yoluna ulaştırılmasını, oradan da Kilkuyu ve çevre köyleri olan Dağçatağı, Mısmılağaç, Ahmetoğlu Köylerine kadar ulaştırılmasını istiyoruz.

Bu dokuz köyün nüfusu yaklaşık olarak 12.000 civarında olup, bu nüfusun büyük bir çoğunluğu bilinen nedenlerden dolayı gurbettedir. Bu nüfusun önemli bir kısmı, yaz mevsiminde tatil amaçlı olarak memleketine gelmek istemektedir. Gurbet elde çalışıp emekli olmuş binlerce insanımız da temelli olarak memleketine dönerek, yerleşmek istemektedir. Memleketine geçici veya temelli gelme noktasında, bu yol ve ulaşım sıkıntıları vatandaşımız için hep caydırıcı olmaktadır. Bahsettiğimiz projelerin gerçekleşmesi halinde, geçici olarak mevsimsel ikamet veya emekliler için temelli dönüşler olacak, böylece yöremiz bir canlılık kazanacak ve köylerimiz yeniden hayat bulacaktır.

Devletimizin bu isteğimizi önemseyeceğini umuyor ve bekliyoruz.

Bilgi ve gereğini arz ederiz.

18 /03 /2009

İLETİŞİM ADRES:

Huzur Mah. Abdullahazam Cad. Şanver Sk NO: 30 Ümraniye / İst.

Tel / Faks : (0216) 612 61 61

İstanbul Merkezli

Kastamonu İli, Tosya İlçesi Çevre Köy Dernekleri:

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
Özkan karakaya
Örnek bir davranış emeği geçenlerden Allah razı olsun
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020