www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 658 kez okundu.
Yazının Tarihi :   22 Ekim 2018 - 19:33:18

ULAŞTEPE MAHALLESİ

Büyüt
Küçült
ULAŞTEPE

Mursel Sumer

ULAŞTEPE MAHALLESİ
Şehrimizin doğusunda sırtını ünlü Yivlik Kayasının eteklerindeki yamaçlara dayamış nüfusu kalabalık mahallelerimizdendir. Ulaştepe Mahallesi İskilip doğal güzelliğinin en önemli figürleri arasında bulunan Yivlik Kayası, Çağıl Tepesi ve İskilip Kalesinin ortasında yer alır. Bu yüzden şehrin en çok fotoğrafı çekilen bölgesidir. Ayrıca arkasında bir fon gibi duran eşsiz doğal güzelliklerin önünde, hâlâ bir kısmı ayakta duran Osmanlı tarzı ahşap evleri, asırlık çeşmeleri ve camileriyle tarihin derinliklerinden günümüze sarkmış bir gerdanlık gibidir.
Osmanlılar Zamanında Ulaştepe: İskilip Mahalleleri hakkında bilgi aldığımız en eski iki önemli kaynaktan ilki 1530 tarihli “Muhasebe-i Vilâyeti Karaman ve Rum Defteri” , ikincisi ise 1576 tarihli “Defter-i Mufassal_ı Liva-i Çorum” defteridir. Her iki kayıtta da şehrimizde Ulaştepe adında bir mahalleye rastlanmamaktadır. Ancak, şehrimizin değerli araştırmacı yazarlarından Ali Kılcı “İskilipte Suyun Hikâyesi” adlı kitabında Osmanlılar zamanındaki İskilip mahallelerinden “Kasım Fakih Mahallesi” nin Ulaştepe Mahallesinin o zamanki adı olabileceği görüşündedir. 
Osmanlılar zamanından Cumhuriyet devrine kadarki kayıtlarda Ulaştepe adına rastlamamakla birlikte, 1869 yılına ait Kastamonu Vilâyet Salnamesinde Aşağı Oymak, Yukarı Oymak ve Çukur Oymak adında üç mahalle adı geçmektedir ki halen bu üç isim şimdiki Ulaştepe Mahallesi sınırları içinde mevcuttur.

Ulaş Oğuz Oymağı:
Ulaş oymağı Oğuzların Salur boyuna bağlıdır. Dede Korkut destanlarının Salur Kazanın Evinin Yağmalanması” hikâyesinde olayların başkahramanı olan Kazan Hanın babasının adı Ulaş olarak yazılmıştır. Bu bölümü sadeleştirerek alıyoruz:
“ Bir gün Ulaş oğlu, o yiğitlerin aslanı, yırtıcı kuşun yavrusu, zavallının biçarenin umudu, Amil Suyunun aslanı, Karacuğun kaplanı, yağız al atın sahibi, Han Uruzun babası, Bayındır hanın güveyisi, kudretli Oğuzun devleti, darda kalmış yiğitin arka çıkanı Salur Han Kazan yerinden doğrulmuştu.”(1)
“ Şecere-i terakime” de de, Ulaş adlı kişiyle ilgili şöyle bir bölüm vardır: “Bir gün Dip Baküy Han halktan sordu ki: Bu zamanda Oğuz Hanı gören insanlardan kimse var mı, diye. Dediler bir kişi kalmıştır. Salur ilinde Ulaş adlı, dediler. Han adam gönderdi. Ulaşı getirip Oğuz Hanın yurtta kalınca ne iş yaptığını ve dostlarına nasıl iyilik edip, düşmanlarına nasıl iyi muamele ettiğini bir bir sordu. Ulaş da bildiklerini söyledi. Ondan sonra Ulaşa çok nimetler verip evine gönderdi. (2)
Günümüz Türkiyesinde Sivasın bir İlçesinin adı Ulaş tır. Ayrıca yurdumuzun pek çok yerinde Ulaş adını taşıyan köy ve mahalle bulunmaktadır. 
Ulaştepe Adı Ulaş Oğuz Oymağından mı Geliyor?
İskilip, 1071 deki Malazgirt savaşından sonra Anadoluya akın akın gelen Oğuz boylarının yoğun olarak yerleştiği topraklardandır. Oğuzlar Anadoluya Türk damgasını vururken yerleştikleri yerlerin pek çoğunun ismini değiştirerek Türkçe isimler vermişlerdir. Bu arada kendi boylarının ve oymaklarının adını verdikleri yerler de pek çoktur. İskilip şehir içinde olmasa da çevresindeki Kayı, Çetmi, Yavu, Salur, Beğdili, Karkın adlı köyler ile Dodurga ve Bayat ilçeleri Oğuz boylarının adını taşımaktadır.
Oğuzlar 24 boydan meydana geliyordu. Bunların alt dallarına oymak, daha alt dallarına ise oba denilmekteydi. İskilip şehir içinde Oğuz boylarının adını taşıyan hiçbir mahalle adı yoktur. Oymak adı olarak da sadece ulaş ismine rastlamaktayız. Mahallenin tepelik bir yerde kurulmasından dolayı o mahalleye yerleşen oymakların (yukarı oymak, aşağı oymak, çukur oymak) özel adı olan ulaş ismine tepe kelimesinin eklenmesiyle Ulaştepe adı oluşmuş ve mahalleye Ulaştepe Mahallesi adı verilmiş olmalıdır.
Ulaştepe İskilip şehir merkezinde Oğuz oymağı adı taşıyan tek mahallemizdir. 
Ulaştepe Mahallesi İnsanı ve Bazı Fıkralar
Ulaştepe insanı hoşgörülü, şaka kaldıran, arkadaş canlısı ve temiz yürekli kişiler olarak bilinir. Gerekmedikçe mahallelerinden uzaklaşmayan bazı Ulaştepelilerin saflık derecesine varan temiz yüreklilikleri şehrimizde kulaktan kulağa aktarılan fıkralara konu olmuştur. Bunlardan bazıları şöyledir:
Ulaştepeli yaşlılardan birini şahitlik için mahkemeye çağırmışlar. Hâkim şahidin adres tespiti için sormuş: “Amca nerede oturuyorsun?” Yaşlı adam soruyu başka türlü anlamış ve şu cevabı vermiş: “Sabahları arkadaşlarla Kayıncak Taşında (3), akşamları da cami önünde.”
Ulaştepelinin biri hayatında ilk defa kahvehaneye gidiyormuş. Kapıda ayakkabısını çıkarmış, içeriye çorapla girmiş.
Ulaştepeli evinde hep yufka ekmek yermiş. Bir gün fırından okkalık (somun ekmek) almış evde yufka ekmeğinin içine koyup dürüm yapıp çoluk-çocuk öyle yemişler.
Bir olaya da ben şahit olmuştum. Ortaokul öğrencisiyiz. Beş altı arkadaş hafta sonu Uludere bahçelerine doğru gezmek için sözleştik. Hafta sonu okul önünde toplandık. Daha yürümeye başlamadan Ahmet adlı arkadaşımız :” Aman fazla uzağa gitmiyelim, bi de kayboluruz da” demez mi… 
İskilipin bir yanından diğer yanı en fazla üç kilometre; gideceğimiz yer de geliş gidiş altı kilometreyi geçmez. Bu yolun neresinde kaybolacağız bir türlü anlayamamıştık. Bu lafa sadece gülüp geçtik tabii.
Yukarda Ulaştepelilerin hoşgörüsüne sığınarak anlattığımız fıkralar asla o semtin insanlarını küçümsemek için değil sadece okuyucularımızı biraz olsun gülümsetmek ve anlatılanların zamanla kaybolmasını önlemek için yazılmıştır. Ayrıca şunu da burada belirteyim ki Ulaştepe Mahallesi geçmişte ve günümüzde yetiştirdiği değerli kişilerle ve son dönemlerde peşpeşe çıkardığı belediye başkanlarıyla İskilip yönetimine damgasını vurmuş önemli bir mahallemizdir.
Mürsel SÜMER
------------------------------------
Not : Baba annemin Ulaştepeli olmasından dolayı ben de bir parça Ulaştepeli sayılırım.
(1) Bugünkü Dille Dede Korkut. Orhan Şaik Gökyay. İstanbul,1963. S.16
(2) (Şecere-i terakime) Türklerin Soy Kütüğü. Ebülgazi Bahadır Han. Hz.Muharrem Ergin.S,54
(3) Kayıncak Taşı, Ulaştepe Mahallesinde yaşlıların oturup sohbet ettikleri bir yer adıdır.

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
aslan
 
teşekkür arkadaşı,babam kayı koylüdür, bizde kayı boyundanız.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
H hüseyin
Reis giderken eşya gömmüşler dedin.silah da gömmüşler mi?.bırakmışlarsa söyle yerini bulayım çürümesin yazık
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020