www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu yazı 868 kez okundu.
Yazının Tarihi :   22 Eylül 2020 - 00:15:55

YÖNETİLEBİLMEK

Büyüt
Küçült

Hasan Ali KALAYOĞLU

YÖNETİLEBİLMEK

 

Dünyanın en güçlü ülkelerine göz attığımızda, bu güce ulaşmalarını sağlayan temel dayanak noktalarının aynı olmadığı görülür. Örneğin, Almanyada ağır sanayi ön plana çıkarken, ABD ve Rusyada doğal kaynaklar, Avustralya ve Hollandada tarım, Çin ve Japonyada teknoloji ön plandadır. 

Durumu şöyle bir örnekle daha iyi açıklayabiliriz. Geri kalmışlık bir hastalıksa, tedavi için yazılan reçeteler ve kullanılan ilaçlar farklı farklıdır. Yani her ülke kendine özel teşhis ve tedavi yöntemleri uygulayarak başarıya ulaşmıştır. Ancak hepsinde de mutlak ortak olan tek bir etken vardır, o da doktorların yani ülkeyi yönetenlerin hastalığı doğru teşhis edip doğru reçete yazarak tedaviyi buna göre ciddiyet ve kararlılıkla yapabilmesidir. 

Almanyanın güçlü altın madenleri, petrol yatakları yoktur ama dünyaya yılda 18 milyon otomobil satmaktadır. Japonya da doğal kaynak fakiri olmasına rağmen kişi başına düşen milli geliri bizim 9.500 dolarımıza karşılık 40.000 dolardır. Almanya ise ABD(63.000) ve Avustralyadan(56.000) sonra 48.000 dolarla 3. sıradadır. 

Bazı ülkelerde tek bir firma ya da marka ülke kalkınmasında motor görevi üstlenir. Örnek olarak Finlandiyanın Nokia markası ile 2011 yılına kadar elde ettiği milli gelir, Türkiyenin 6 yıllık gayri safi milli hasılasından daha fazladır. 

Dünya fındığının %70i Türkiyede üretilirken 5 milyon insanımız bu işten ekmek yer. Fındığın 1 yılda Türkiye ekonomisine katkısı 3,5 milyon dolardır. Dünyada fındık üretiminde diğer %30luk dilimde bulunan 6 ülkeden biri de İtalyadır ama az ürettiği ve bizden ithal ettiği fındığı, Nutella fabrikasında 22.500 kişiyi çalıştırıp işleyerek ekonomisine yılda 11,5 milyon dolar kazandırır. Bu sayede de dünya fındığının fiyatını biz değil İtalya belirler.

Anavatanı Anadolu toprakları olan badem üretiminde ABD ilk sıradadır.  Ve biz 4 yılda ABDden yaklaşık 400 milyon dolarlık badem ithal ettik. Badem üretiminde asıl ilginç olan durum ise verimliliktir. Türkiyedeki bir badem ağacı yılda yaklaşık 11 ile 15 kg arasında ürün verirken, bu rakam ABDde 50 kg ve üzerindedir. Bu verimsizliğin nedeni ise bademin cinsi değil, çiftçinin ve tarımla ilgilenen yetkililerin yönetsel sorunudur.

Hollandanın yüzölçümü Türkiyenin 23 de biri kadardır. Tarım alanı ise bizim 38 milyon hektarımıza karşın 2 milyon hektardır. Nüfusu 17,5 milyondur ve bunun 200 bini tarımda çalışır. Bizde ise nüfus 80 milyon, tarımda çalışanımız 8 milyondur. Bu kıyaslamalardan sonra asıl konuya gelelim:  Hollandanın tarım ürünleri ihracatı 103.271 milyon dolar iken Türkiye’nin 15.671 milyon dolardır. (Kaynak: RAKAMLARLA DÜNYA TARIMI İzmir Ticaret Borsası)

Gelelim turizme. Turistlerin en çok ziyaret ettiği 10 şehirden biri İstanbuldur. Yılda 13 milyon turist gelir ve haftada 900 dolar harcarlar. Aynı miktarda turist gelen New Yorkta ise bu rakam 1700 dolardır. Antalyaya her şey dâhil gelen turistler havaalanından alınıp otele, otelden de doğrudan ülkesine gittiği için 1 dolar bile harcamadan dönmekte, bu nedenle de turizmden beklenen girdi sağlanamamaktadır.

İzlanda, 3 milyon nüfusuyla 80 milyonluk Türk milli futbol takımını yenecek takım kurabilmektedir. 11,5 milyonluk Küba, boks, voleybol, güreş halter, jimnastik gibi pek çok spor dalında dünyanın en güçlü ülkeleri arasında yer alabilmektedir. Ülkemizde özellikle voleybolda çok sayıda Kübalı sporcu varken, Kübada bir tek profesyonel sporcumuz yoktur. 

Ve son örnek: Dünyadaki yaklaşık 16 milyon 500 bin Yahudi, 103 Nobel ödülü alacak insan yetiştirirken, 1 milyar 600 milyon Müslüman toplumunda Nobel ödüllü kişi sayısı sadece 3 tür. 

Sonuç olarak, başarının altında hammadde ya da doğal kaynaklardan önce yönetim ve yetişmiş insan gücü yatar. İyi yönetilemeyen ülkelerde var olan potansiyel güç keşfedilip ortaya çıkarılamadığı için değerlendirilemez. Kısacası bir ülke, iyi yönetilmediği sürece ancak ve ancak “kalkınmakta olan ülkeler” statüsüne yükselebilir. 

Tıpkı bizim gibi… 

DÜŞÜNEN SÖZLER

Layık olmadan devletin makamlarına atananlar, astlarını ısırıp, üstlerine de kuyruk sallarlar. İmamı Gazali

Her memleketin hak ettiği bir hükümet vardır. Joseph Do Maistre

Kendi gemisine kaptanlık etmeyen, vardığı limana şaşmamalıdır. Tom Robbins

İktidarda kalmak değil, itibarda kalmak önemlidir. İsmet İnönü

Kitleler cezalarla düzene sokulursa yozlaşır, nezaketle yönetilirse bilinçli ve dürüst olur. Konfiçyus

İşi ehline veriniz. HZ. MUHAMMED

Bir koyun tarafından komuta edilen aslan ordusundan korkmam ama bir aslan tarafından komuta edilen koyun ordusundan korkarım. BÜYÜK İSKENDER

Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
YAZARA AİT DİĞER YAZILARSon Yorumlar
Ahmet Deniz İstambul
Sevgili kardeşime başarılar dilerim
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020