ustbanner öncü

www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 874 kez okundu. | Kategori : Eğitim
Haberin Tarihi :   15 Kasım 2017 - 15:54

Milli Eğitim Bakanlığından Esnaflarımıza “Ustalık Belgesi” Müjdesi

Büyüt
Küçült
Milli Eğitim Bakanlığından Esnaflarımıza “Ustalık Belgesi”

 

Milli Eğitim Bakanlığından Esnaflarımıza “Ustalık Belgesi” Müjdesi

 

İskilip Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Fatih ŞANLI, Milli Eğitim Bakanlığımız tarafından yapılan düzenlemeyle, İş piyasasında fiilen çalışan ancak Belgesi bulunmayanların  “ Ustalık Belgesi “ alabileceklerini belirtti.

 

ŞANLI; Yapılan yeni düzenleme ile “ Kalfalık ve Ustalık Belgesi “ bulunmayan ancak

Fiilen mesleğini icra eden çalışanların kendi belgelerini alarak kendilerine ait iş yeri açmalarına imkan sağlayacağını söyledi.

ŞANLI; İskilip Mesleki Eğitim Merkezi olarak  yaptığımız alan taramalarında kendi mesleğini icra eden birçok esnafın Ustalık Belgesinin bulunmadığını gözlemliyoruz. Bu grupta ki çalışanlarımız Kendi iş yerlerini açamamakta veya yasal anlamda mağduriyetlere yol açabilecek Belge kiralama yolu ile kendi  iş yerlerini açmaktadırlar, ŞANLI; getirilen bu sistem, bu mağduriyetlerinde son bulmasına zemin hazırlayacaktır.

 

 

Uygulamanın Detayları Hakkında Bilgi veren  Fatih ŞANLI;

 

Geçtiğimiz günlerde yayımlanarak yürürlüğe giren  “ Milli Eğitim Bakanlığı Önceki Öğrenmelerin Tanınması, Denklik ve Ölçme Değerlendirme İşlemleri ile İlgili Usul ve Esaslara İlişkin Yönerge “ ile  Mesleki Eğitim Kanunu'nda yer alan, aralarında Ayakkabı İmalatı, kuaförlük, otomotiv, mobilya, metal, Makine, Yiyecek –Gıda, sektörünün de olduğu 27 alan ve 142 meslek dalında çalışan ve kalfalık ya da ustalık belgesi bulunmayanlara yönelik hükümler belirlendi.

Mesleki eğitim merkezlerine başvuracaklar arasından kayıt şartlarını sağlayanlar sınavlara alınacak. Öncelikle kalfalık, sonrasında ise ustalık sınavlarında başarı gösterenlere belge verilecek.

Yönergeyle, esnafın daha çabuk ve pratik şekilde, daha önce öğrendiklerini belgeye dönüştürmesine imkân tanınıyor. Ustalık ve kalfalık belgesine sahip olanlar, meslekleriyle ilgili alanlarda iş yeri açma imkânına sahip olacak.

 

DEVLETİMİZİN SUNDUĞU HİBELERDEN FAYDALANACAKLAR…

 

İskilip Mesleki Eğitim Merkezi Müdürü Fatih ŞANLI; Devletimiz Kendi işini kuracak esnaflarımıza değişik şekillerde Hibe desteği veya düşük faizli kredi imkanı sunmaktadır, özellikle küçük esnaflarımızın bu uygulamalardan faydalanabilmeleri için Kendilerine ait belgelerinin olmasının gerekli olduğunu bu düzenlemenin de bu anlamda ayrıca önem arz ettiğini söyledi.

 

 

SINAVLAR ŞUBATTAN İTİBAREN BAŞLAYACAK


Merkezi Müdürü Fatih ŞANLI; Daha önceki düzenlemede, bir meslek dalında kalfalık sınavına girmek için altı sene, ustalık için de bunun üzerine beş yıl olmak üzere toplam 11 sene bir iş yerinde çalıştığını beyan etme zorunluluğu bulunuyordu.

Yeni düzenlemede ise esnafın sınava girebilmesine yönelik bu şartlar kaldırıldı. İş yerinde bir meslek dalında çalıştığını Sosyal Güvenlik Prim Dökümü ile belgelendirenler, mesleki eğitim merkezlerine başvurmaları halinde doğrudan kalfalık sınavlarına alınacak.

Ustalık için ise beş yıl aynı işi yaptığını Sosyal Güvenlik Prim Dökümü ile belgelendirenler sınava girebilecek.

Kalfalık ve ustalık sınavları, 2018  şubatta yapılacak.

 

 

USTALIK / KALFALIK SINAV BAŞVURULARI NEREYE VE NASIL YAPILACAK

 

 

Kalfalık /ustalık başvuruları, Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğünden alınacak Matbu form ile yapılacak olup, Başvuracakların;

-           22 yaşını bitirmiş olmak,

-           İlköğretim veya ortaokul/imam hatip ortaokulu mezunu olmak,(1996-1997 ve öncesi mezunlar İlkokul diploması ile başvurabilirler)

-           Sınav döneminin başlangıcından en az bir ay öncesine kadar başvurusunu yapmış olmak,

 Kalfalık belgesi için;

-          Mesleği ile ilgili bir işte çalıştığını sgk’ dan alınacak işyeri ünvan listesi prim dökümü veya bağ-kur hizmet belgesi ile birlikte vergi dairesinden onaylı vergi mükellefiyet belgesi,

-           Mesleki ve teknik eğitim veren örgün ve yaygın eğitim okul ve kurumları ile 5580 sayılı özel öğretim kurumları kanununa göre açılmış kurumlardan veya yurt dışından alınan belgeler,

-           Fiili askerlik veya mahkûmiyet süresi içinde alınan mesleki eğitime ilişkin belgeler,

-          Üçüncü seviye yaygın eğitim kurs bitirme belgesi olanlar

 İlgili alan/dalın kalfalık sınavına alınır.

 

 Ustalık belgesi için;

-           Kalfalık belgesi almış olup;

-          Mesleğinde en az beş yıl çalışmış olduğunu Ek-1 formunda beyan edip sgk’ dan alınacak işyeri unvan listesi prim dökümü veya bağ-kur hizmet belgesi ile birlikte vergi dairesinden onaylı vergi mükellefiyet belgesi,

-          Mesleki açık öğretim lisesi yüz yüze eğitimini tamamlama belgesi,

-           Dördüncü seviye yaygın eğitim kurs bitirme belgesi,

-           1986-1987 eğitim öğretim yılından itibaren üç yıl süreli Mesleki ve teknik ortaöğretim diploması olanlar

 Ustalık Sınavına alınır.

 

 Ayrıca; 

 

-          Ustalık belgesine sahip olup aynı alanda farklı bir daldan Ustalık belgesi almak isteyenler yeni dalın ustalık Sınavına alınır.Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Son Yorumlar
Ahmet cengiz
Hayırlı olsun
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2017 - 2018