Şuan İskilipliyiz.Com ' da 0 Üye 38 Misafir Kişi Online
Anasayfan YapFavorilerine EkleE PostaHaritaRadyo AçKapatYenile
İskilip'in Dünyaya Açılan Penceresi
Bugün 27.01.2015 
          
Ana Sayfa
          
Haber
          
Video
          
Resim
          
Forum
          
Program
          
İlan
          
Link
          
Firma
          
Yetenekliyiz
          
Z.Defteri
  Üyelik    Şifre   Hatırla    Yeni Kayıt - Şifremi Unuttum -   Aklından Neler Geçiyor ? CANLI DESTEK
» Konu Açan hattaboglu   
 Forum
 EĞİTİM VE ÖĞRETİM, GENÇLİK
       CENGİZ HAN KİMDİR

Bu Forum Konusunu FACEBOOK'ta Paylaş

 

 

Türk soyundan geldiğini söyleyenler ve Türk olduğu İçin Yaptığı despotizmi efsaneleştirenler var ama bu gerçek değil. Kendisi bir Moğoldur,  Moğol olarak yaşamış ve  Moğol olarak ölmüştür. İnsanları değerlendirirken kendi zamanının ve kendi kültürünün özelliklerini dikkate almazsak yanılırız. Ancak insanlık tarihi boyunca öyle temel insani değerler vardır ki kahramanların günümüze ışık tutmaları bu özellikleri benimsemeleri ile ilgilidir.

Türk milleti olarak Cengiz ismini çocuklarımıza veririz, Cengiz Han’ın resimleri okullarımızı süsler. Peki, bunu niçin yaparız. Cengiz Han kimdir ne yapmıştır bunu da pek bilmeyiz. Bilseydik böyle yapmazdık. Herhalde aklımıza dünyanın yarısını fethetmiş büyük bir cihangir geldiği içindir. İskender ismini de o yüzden koyarız çocuklarımıza. Oysa Büyük İskender’in bizimle hiçbir ilgisi yok. Türk,de değildir ,Bize yararı da yok zararı da. Ama Cengiz Han öyle mi?

Cengiz Han(Timuçin) daha dokuz yaşındayken tuttuğu balıklarını aldı diye kardeşini oklayarak öldürmüş, hayata cinayet ile başlamış biridir. Üstün siyasi ve askeri dehası tarihte hiçbir şekilde yer alamayacak olan barbar bir kavmin kaderini etkilemiş ama değiştirememiştir. Dünya tarihinde yağmalar, katliamlar ve acılarla dolu iki yüzyıllık bir süreyi işgal etmişlerdir. Hepsi o kadar. Bu büyük yağma çapul imparatorluğu saman alevi gibi parlayıp söndüğünde dünya artık eski dünya değildi ama Moğollar eski yerlerinde hiçbir şey olmamış gibi eski uğraşları içindeydiler. Halen öyle olmaya devam ediyorlar.

Moğol sosyal yapısı aynı coğrafyayı paylaşmamıza rağmen Türklerden çok farklı idi. Bakın o devrin tarihçisi Moğol ailesinde bir yemek sahnesini nasıl anlatıyor: “Önce güçlü kuvvetli erkekler yemeği alırlar, sonra yaşlılarla kadınlar tencereyi önlerine çekerler, çocuklar da kemiklerle sinirleri birbirinden kapmak için yarışırlar” Bu sahne bana sırtlan sürüsünün beslenmesini hatırlatıyor. Zaten onlarda sırtlan sürüsünden farklı değillerdi. Moğol sosyal yapısında acımak, merhamet gibi insan olmanın temel vasfı sayılan hiçbir değer yoktu. Hiçbir feryat onların yüreklerine etki etmezdi. Cengiz Han Çin seferi sırasında esir aldığı yüz bin kişiyi geri dönüşte Gobi çölünü geçemezler diyerek katletmiştir. Buradan sağlayacakları tek fayda kendi sürülerine yayla temini için bereketli memleketleri insansızlaştırmaktan öte bir şey değildi.

Cengiz Han kadınlara çok düşkündü. En büyük zevki düşmanlarının atlarına binmek ve kadınlarıyla oynaşmaktı. Bir gün bir adamı kendisine gördüğü ama yerini hatırlamadığı güzel bir kızdan bahsedince: “eğer gerçekten güzelse onu muhakkak bulurum” demiştir. Yine bir gece rüyasında eşlerinden birinin kendine suikast yaptığını görür. Uyanır uyanmaz nöbetçiyi çağırır ve ona falan kadın senindir al onu çadırına götür, deyecek kadar da çağdaş fikirliydi !

Tarihte Türk’e ve Türk-İslam dünyasına Moğollar kadar zarar veren başka bir millet gelmemiştir. Düşürdüğü Semerkant, Buhara, Merv, Rey gibi tarihi Türk şehirlerinde milyonlarca müslüman insanı öldürttü. Kadınları eşlerinden, çocukları anne babalarından ayırttı. Moğollar dağlara, oyuklara sığınarak katliamlardan kurtulanları açlıktan öldürmek için bütün canlıları yok, bütün ekinleri imha ederlerdi. Batı yürüyüşü sırasında Cengiz Han komutanlarına şu emri veriyordu: “Benim tarafımdan özel bir emir olmadıkça insanlara merhamet göstermenizi men ediyorum. Böyle kafalara vazifelerini öğretecek ancak şiddettir.”

Cengiz Han İslama ve Hz. MUHAMMED,e olan düşmanlığıylada bilinir bunu  gösteren bir çok uygulama ve kanunuda vardır bunlardan iki tanesi:

"Adam öldürme (cinayetin cezalandırılması) durumunda, kişi para cezası ödeyerek fidye verip kendini kurtarabilir ki bu Hz. Muhammet’e inanan kişi için 40 altın para (Balysh); ve bir Çinli için bir eşektir. "

 

 

"Bir hayvan yenirken, ayakları bağlanmalı, karnı yırtılarak açılmalı ve hayvan ölene kadar kalbi elde sıkılmalıdır; fakat eğer bir kimse Hz. Muhammet’in inananlarının(müslümanlar) yöntemi ile hayvanı keserek öldürürse, kendisi de kesilerek öldürülür.

O sadece insanlara değil, mabetlere, binalara, kütüphanelere ve kitaplara saldırdı. İstemediği ne işe yarayacağını bilmediği, kendisine yabancı gelen her şeyi imha etti. İşin kötü tarafı bunu yaparken kişisel veya milli bir düşmanlıkla değil fakat özellikle imha arzusunun tatmini için yapıyordu. Sadizm onun varlığıydı. Zira onu engelleyecek ne bir hukuk sistemi ne de bir Allah korkusu vardı. Babaları öldürülmüş çocuklar Moğolların elinde esirgen, İslam memleketlerinin en güzel kadınları Moğol çadırları arasında örtüsüz dolaştırılıyorlardu.


Cengiz Han’ın işkenceleri, zalimlikleri yüzlerce yıl İslam coğrafyasında anlatılıp durmuştur. Anadolu en karanlık çağını Moğol istilası sırasında yaşamıştır. Yunan zulmü bile Moğol istilası yanında gerçekten önemsiz kalır.

Cengiz Han bir İslam âlimine : “Benden sonra gelenler döktüğüm kandan dolayı bana lanet edecek mi?” diye sormuştur.

 

 Evet Cengiz hana lanet edecek bilinçli bir nesil var, ama malesef Cengiz Hanın yaptığı despotizmi İslam Düşmanlığını Çin sarayını basma safsatasını Türk mİlletine maledip efsaneleştiren bilinçsiz ve gözünü Türkçülük ideolojisi bürümüş neslimizde var .

 

hattaboglu
Bilgin Üye


Durumu Dışarıda
» Cevap Veren ASK_PERISI   

Bu Forum Konusunu FACEBOOK'ta Paylaş

Cengiz Han bir İslam âlimine : “Benden sonra gelenler döktüğüm kandan dolayı bana lanet edecek mi?” diye sormuştur.

                      

                 EMEĞİNE SAĞLIK.

          PAYLAŞIM İÇİN TEŞEKKÜRLER.


---İMZA---

Bilgi Yok

ASK_PERISI
Ulu Üye


Durumu Dışarıda
» Cevap Veren zekeriyatoprak   

Bu Forum Konusunu FACEBOOK'ta Paylaş

    

TEŞEKKÜRLER BİLGİLERİN İÇİN HATTAPOĞLU

"Bir hayvan yenirken, ayakları bağlanmalı, karnı yırtılarak açılmalı ve hayvan ölene kadar kalbi elde sıkılmalıdır; fakat eğer bir kimse Hz. Muhammet’in inananlarının(müslümanlar) yöntemi ile hayvanı keserek öldürürse, kendisi de kesilerek öldürülür.

ŞİMDİ YAPTIKLARININ CEZASINI ÖDEYECEĞİ GÜNÜ BEKLİYORDUR MUHAKKAK


---İMZA---
Hey sen vatan haini unutma bu ülkenin ekmeğini yediğin yerden elbet bir gün kurşunu da yiyeceksin.  
zekeriyatoprak
Ulu Üye


Durumu Dışarıda
» Cevap Veren MoNaLiZa   

Bu Forum Konusunu FACEBOOK'ta Paylaş


---İMZA---

 

link</span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span>ed-sig-image" /> link</span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span>ed-sig-image" />            

MoNaLiZa
Ulu Üye


Durumu Dışarıda
» Cevap Veren GoKKuSaGi   

Bu Forum Konusunu FACEBOOK'ta Paylaş

NEDESEK ŞİMDİ OLMUYCAK.BUNLARI BİLMEDİKLERİ İÇİN,ONU Bİ TÜRK KAHRAMANI ZANNETTİKLERİ İÇİN ÇOCUKLARINA ONUN İSMİNİ KOYANLARIN Bİ GÜNAHI YOKTUR HERALDE.BU ADI TAŞIYANLARINDA.ALLAH SADECE KALPLERE BAKAR.ÖNEMLİ OLAN NİYETLER.TABİİKİ SENDE HAKLISIN. BU SAYEDE BİLİNÇLENDİK ÇOK TEŞEKKÜRLER.BENCE İSMİN MUHATABI OLANLARDA ÜZÜLMESİN.

       BİDE ŞÖYLE DÜŞÜNELİM:ÇOK ZALİM İNSAN VAR EN MÜBAREK İNSANLARIN İSİMLERİNİ TAŞIYAN


---İMZA---

 

 

 

 

        

                                     

                                                    SORUYORSAN GAYE NEDİR

                                                     ATAN KALBE HAK HAK DEDİR

 

 

GoKKuSaGi
Bilgin Üye


Durumu Dışarıda
» Cevap Veren davaadami   

Bu Forum Konusunu FACEBOOK'ta Paylaş
Bu faydalı bilgilerin için teşekkürler ancak bu yazılanlar bir iddiamı yoksa gerçekmi.kaynagınıda verirsen sevinirim.birazdaha araştırılması gereken bir konu.
---İMZA---

Hak yolunun yolcusuyum. O davanında adamı.

davaadami
Hevesli Üye


Durumu Dışarıda
» Cevap Veren hattaboglu   

Bu Forum Konusunu FACEBOOK'ta Paylaş

 

davaadami Demişki :
Bu faydalı bilgilerin için teşekkürler ancak bu yazılanlarbir iddiamı yoksa gerçekmi.kaynagınıda verirsen sevinirim.birazdaha araştırılması gereken bir konu....

Tarihçi Araştırmacı yazar Zekeriya ABANOZOĞLU,nun bir makalesinden edinilen bilgiler ve internette Cengiz hanın yaptığı zulmü anlatan yeterince kaynak var

aslında nasıl bakmak istediğimize bağlı bişey bu, cengiz hana ait bir efsaneyi kaynağı sorulmaksızın keyfle okuruz belki ama iş gerçekleri görmek konusuna gelince kaynaklar sorgulanır.

hattaboglu
Bilgin Üye


Durumu Dışarıda
» Cevap Veren ErdemCORDUK   

Bu Forum Konusunu FACEBOOK'ta Paylaş

SAYIN HATTABOĞLU OKUDUKLARIMIZIN BİR KISMINA KATILMAMAK ELDE DEĞİL ANCAK BU YAZILANLAR ÜMMETCİ TARİHÇİLER TARAFINDAN YAZILMIŞ SAÇMALIKLARDAN ÖTEYE GİDEMEZ. ÖNCELİKLE BU YAZDIKLARINIZA BİR KAYNAK GÖSTERMENİZİ İSTİYORUM.

BU KONUDAKİ BENİM SÖYLEYECEKLERİME GELİNCE

1- Cengizhan yada diğer ismiye Temuçin bir Türk ismidir  ve ''En Sert Demir'' anlamına gelir. Cengiz ise deniz anlamına gelir.Babası ünlü Türk Bahadırlarından Yesukey'dir. Yesukey'de Türkçedir.Dedelerinden biri Orhun kitabelerinde Bilge Kağan adıyla anılan kişidir.Kendisi yeşil gözlü ve kumraldır. (göktürk kağanları gibi) moğollarda bu özellik görülmez..Kısacası Cengizhan Türk Oğlu Türktür. 

2- Cengizhan hakkında anlatılan tüm olumsuzluklar ümmetçi tarihçilere ait kitaplara vardır.Ümmetçi Tarihçiler yazdıklarından dolayı Ceza kanununda Türklüğü hakaret sayılacak suçu işlememek için Cengizhan Bir Moğoldur masalını uydurmuşlardır. 

3- Bu yazıda Cengizhan Türk ve Müslüman Katledicisi olarak lanse edilmiş,Ancak Tarihe bakın bakalım Cengizhan hiç türklerle savaşmışmı, Cengizhanın en büyük Komutanı Türktür ve ordusunun büyük bir kısmı türklerden oluşmuştur.Cengizhan müslüman olan Harzemşahlarla savaşırken suç cengizdemiydi yoksa Harzemşahlardımıydı....Tarihe neresinden bakarsanız bakın bütün Türk Devletlerinin yıkılmasında Arap aleminin mutlaka rolü vardır.Araplar hiç bir zaman bizlere dostluk yapmamış aksine her zaman düşmanlık beslemişlerdir.Olayın Din düşmalnığı olarak lanse edilmesi çok yanlıştır.Cengizhan Sadece o zamanki acımasız dünyada kendi halkını korumak ve güçlü bir devlet kurmak için savaşmıştır.Tıpkı diger bütün devletler gibi.. 

4- Cengizhanın tek bir amacı vardı ve bu amaç uğruna savaştı. Amacı ise düyadaki tüm türk ırklarını bir araya toplayarak güçlü bir devlet oluşturmaktı.Bu gün Gibi bir devlet olacağını bilse ne yapardı acaba.?

5- Atatürk de bir Türk milliyetçisidir,"Ben Türk milliyetçisiyim,böyle doğdum böyle öleceğim" sözü kendisine aittir.Atatürk yıllarca bizlere yanlış anlatılıyorsa yine bu ümmetçi tarih anlayışı yüzünden değilmidir.

 

KAYNAK OLARAK GÖSTERİLEN: Zekeriya ABANOZOĞLU ARAŞTIRMACI TARİHÇİ BİR YAZAR DEĞİLDİR KARADENİZ ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRETİM ÜYESİ OLARAK GÖREV YAPAN BİR ŞAHSİYETTİR.BU ŞAHSİYETTE YAZMIŞ OLDUĞU MAKALEDE BİR KAYNAK GÖSTERMEMİŞTİR.BENİM YUKARIDA TARİF ETTİĞİM TARİHÇİLERE ÇOK İYİ BİR ÖRNEK OLAN ŞAHSİYETLERDENDİR. 

http://www.oflular.com/yazi/319    makale linkidir.


---İMZA---

 

ErdemCORDUK
Ulu Üye


Durumu Dışarıda
» Cevap Veren MoNaLiZa   

Bu Forum Konusunu FACEBOOK'ta Paylaş

ErdemCORDUK Demişki :
KAYNAK OLARAK GÖSTERİLEN: Zekeriya ABANOZOĞLU ARAŞTIRMACI TARİHÇİ BİR YAZAR DEĞİLDİR KARADENİZ ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRETİM ÜYESİ OLARAK GÖREV YAPAN BİR ŞAHSİYETTİR.BU ŞAHSİYETTE YAZMIŞ OLDUĞU MAKALEDE BİR KAYNAK GÖSTERMEMİŞTİR.BENİM YUKARIDA TARİF ETTİĞİM TARİHÇİLERE ÇOK İYİ BİR ÖRNEK OLAN ŞAHSİYETLERDENDİR

PEKİ CİGERİM YUKARIDA SENİN SIRALADIĞIN MADDELERİNİ DOGRULAYAN KAYNAK NEDİR??BİLGİ VERİRSEN KONU AYDINLANIR..


---İMZA---

 

link</span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span>ed-sig-image" /> link</span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span></span>ed-sig-image" />            

MoNaLiZa
Ulu Üye


Durumu Dışarıda
» Cevap Veren hattaboglu   

Bu Forum Konusunu FACEBOOK'ta Paylaş

Sevgili erdem abi ne maksatla yorum yapma ihtiyacı duyduğunu bildiğim için sana cevap vermek istemiyorum temeli olmayan bir ideolojiye inanıyorsun ve senin için Bir insanın fıtratı ve idealizmi önemli değil yeterki seni tatmin edecek etnik bir unsur olsun hatta bu unsur senin Peygamberine ve onun ümmetine zulmetmiş olsada.

hattaboglu
Bilgin Üye


Durumu Dışarıda
» Cevap Veren ErdemCORDUK   

Bu Forum Konusunu FACEBOOK'ta Paylaş

1. BÖLÜMÜN KAYNAĞI ORHUN KİTABELERİDİR

2. BÖLÜMÜN KAYNAĞI CENGİZHANLA İLGİLİ BU TİP YAZILARA YER VEREN KİTAPLARIN YAZANLARIN HAYATI VE BENİMSEDİKLERİ İDEOLOJİ TÜRK CEZA KANUNU 301. MADDE

3. BÖLÜMÜN KAYNAĞI YOKTUR ÇÜNKÜ HİÇ BİR TARİH KİTABINDA CENGİZHAN'IN TÜRKLERLE SAVAŞTIĞI YAZMAMAKTADIR.HARZEMŞAHLARLA CENGİZHAN'IN SAVAŞINI VE NEDENLERİNİ ANLATAN BÜTÜN TARİH KİTAPLARI HALA FAKÜLTELERDE OKUTULMAKTADIR.

4. VE 5. BÖLÜMLER İÇİN KAYNAĞA GEREK YOKTUR TÜM BİLİNÇLİ TÜRK VATandAŞLARI BUNLARI BİLMEKTEDİR.

HATTABOĞLU DEMİŞKİ: Peygamberine ve onun ümmetine zulmetmiş olsada.

CEVAP: Bu söylediğinle ilgili hiç bir yazılı kayıt yoktur ve Peygamber Efendimiz o zamanda yaşamıyordu.Eğer böyle birşey olsaydı Cenğizhan o kadar güçle bütün islam ülkelerini fethederdi.Cengizhan'ın kurduğu imparatorluk sınırlarını incelerlersen bunu sende görebilirsinÜmmet olarak bahsettiği kişilerse Harzemşahlardır.Harşemşahlarında yaptıklarıda ordadır.    


---İMZA---

 

ErdemCORDUK
Ulu Üye


Durumu Dışarıda
Bu konuda 2 Sayfa 16 Cevap Var
» Son Konular İstatistik Forumda Ara
İmamın bilgisi...
ABD li HOROZ ve TİLKİ HİKAYESİ...
Sahibine mektup...
FESSUPANALLAH.....
AİLE SAĞLIĞI MERKEZLERİ İŞ BIRAKIYOR.....
Üst Kategori (1)
Alt Kategori (41)
Konular (14319)
Cevaplar (87184)
Toplam Adettir

Başlık : Konu : Cevap :
» Bugün Giren Üyeler : 11 » Ilunga » ayguninsaat » SCetinkaya » hayri55 » Kafkasli » colakoglu19 » kaptan1969 » azlantus » evren » HasanAliKalayoglu » toprak
|#Genel Sorumlu|@Site Yöneticisi|*Bölüm Editörü|+Forum Editörü|!Sohbet Editörü|Gezici Üye|Normal Üye|Hevesli Üye|Azimli Üye|
|Çalışkan Üye|Verimli Üye|Bağımlı Üye|Abone Üye|Tiryaki Üye|Yıldız Üye|Bilgin Üye|Prof Üye|Üstad Üye|Süper Üye|Altın Üye|Ulu Üye|
» CopyrightYukarı Git
2oo7 © Copyright iskilipliyiz.com
Copyright © C.C.P. Full System V 6.0