www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 914 kez okundu. | Kategori : POLİTİKA
Haberin Tarihi :   19 Nisan 2020 - 21:08

İSKİLİP’E VALİ GELDİ!

Büyüt
Küçült
İSKİLİP’E VALİ

Gazeteci Tuncay Mumcu Orhan Öztürk’ün geçmiş dönemde nasıl bir bürokrat olduğunu ele aldı. Öztürk’ün İskilip için ‘biçilmiş kaftan’ olduğunu dile getiren Mumcu, Öztürk’ün donanım ve tecrübesine gönderme yaptı. Öztürk’ün farklı bir profile sahip olduğunu belirten Mumcu’nun işte o yazısı:

Bir dönem İskilip’te de Belediye Başkanlığı görevi yürüten Vali Orhan Öztürk, kısa sürede farklı bir profile sahip olduğunu İskilip halkına da kanıtlamış bir isimdi aslında. Halkın içinde olmayı seven Vali Orhan Öztürk, kimi zaman kahve ziyaretleri yapıp halkın gerçek gündemine kulak veriyor, kimi zaman da makam aracını durdurup gençlerin sıkıntılarına çözüm buluyor, kimi zamanda görev yaptığı bölgenin özelliklerini öne çıkarmak için sıra dışı tanıtım yollarına başvuruyordu. Kısa sürede dilden dile konuşulmaya başlandı. Hem İskilip hem de Türkiye’nin çeşitli illeri kendinden, içinden, sıra dışı bir devlet adamı ile tanışmıştı.

Devlet idaresindeki en kritik görevlerin başında gelir valilik. Vatandaş için Vali, devletin ete kemiğe bürünmüş halidir adeta. Merhameti, babacanlığı ve kucaklayıcılığıyla devletin sıcak yüzüdür ya da tam tersidir. Valinin aslında iki şapkası vardır. Hem devletin en üst düzey temsilcisi olarak devlet adamı şapkası, hem de hem de hükümetin atadığı en üst düzey bürokrat olarak siyasetçi şapkası. Bir vali, ne salt siyasetçi gibi davranabilir ne de salt bürokrat gibi. Başarı, bu iki şapkayı ahenk içinde taşıyabilmektir. Bir yandan devlet ciddiyetine toz kondurmadan halkla kucaklaşmak, öte yandan siyasi dengeleri gözetip kentine en azami hizmeti sunabilmektir marifet. Aslında göründüğünden çok daha zordur valilik. Bütün gözler üzerindedir. Yediden yetmişe herkes hizmet bekler. İktidarıyla muhalefetiyle bütün siyasiler yakın takibe alırlar valiyi. Hata yapma lüksü yoktur. Sıradanlık, rutin içinde boğulma ve bürokratik oligarşiye teslim olmak ise en büyük girdaptır. Halk kendinden olanı, kendi gibi olanı ve sıra dışı olanı sever. Bunu başardığınızda, ‘gök kubbede hoş bir seda’ bırakabilmişsiniz demektir. Bazı bürokratların üzerinde bürokratlık emanet ceket gibi durur. Orhan Öztürk her seferinde işini severek ve inanarak yapan bir insan duygusu verdi.

Beni bu satırları kaleme almaya iten, Vali Orhan Öztürk’ün şahit olduğum bir olayda memleketlisine kilometrelerce uzakta olsa da sahip çıkma iradesi oldu. İskilip’te Belediye Başkanlığı görevi yürüttüğü dönemde her kesimle tanışmaya, sorun ve önerilerini dinlemeye özen gösteren bir kişilik olduğunu her zaman işitirdim. Kendisi ile yakinen tanışma fırsatım olmadı ama, içerisindeki memleket sevgisine, memleketlisine sahip çıkma aşkına duyumlarımdan sonra bizzat şahit oldum.

Takip ettiğim kadarıyla vali beyin en dikkat çeken yönü, her gittiği bölgenin dinamiklerine hakim; diliyle, inancıyla, yaşayışıyla halktan biri olması idi.  

Aslında merak eden herkesin özgeçmişini kısaca bir tahlil edip kendisini tanıması mümkün. Oldukça uzun ve başarı hikayeleri ile dolu olan özgeçmişini kısa bir özetle geçmeye çalıştım. 1961 İskilip doğumlu. Öztürk başarılı eğitim hayatının ardından 1988 yılında kaymakam oldu. Çeşitli il ve ilçelerde kaymakamlık ve Vali yardımcılığı görevlerinde bulundu. Görev yaptığı bölgelerde başarılı bir çok çalışmaya imza attı. Afyon’un Bayat ilçesinde kök boyalı geleneksel Bayat Kilimcilik Projesinin başlatılması, sürdürülmesi, kök boya sanatının bu vesile ile Türkiye’de meslek sırrı olmaktan çıkartılıp yaygın öğretim ve uygulama konusu haline getirilmesini sağladı. Erzincan Organize Sanayi Bölgesinde yapımı düşünülen arıtma tesisi ve Ergan Dağı Kayak Projesinin finansman temini, tanıtımı amacı ile ABD’deki yıllık Amerikan – Türk Dernekleri toplantısına dönemin Erzincan Belediye Başkanı Talip Kaban ve danışmanı Ahmet Vefik Alp ile birlikte katıldı. Toplantı çerçevesinde TDI (Treat And Development Agency) ve Dünya Bankası bünyesindeki MIGA yetkilileri ile düzenlenen ortak oturumlarda yer aldı. Erzincan Vali Yardımcılığı görevi sırasında efsane Vali  Recep Yazıcıoğlu ile birlikte deprem sonrası yeniden yapılanma çalışmalarının koordinasyonu, doğa sporlarının başlatılması, tanıtımı ve toplu festivallerinin organizasyonlarını sağladı. 12 Kasım 1999 Düzce depreminden sonra 20 Kasım 1999 tarihinden itibaren iki ay süreyle geçici olarak Düzce Kriz Merkezi Başkanlığı, akabinde Düzce’nin il olması sebebi ile 07.02.2000 tarihine kadar Düzce Vali Vekilliği ve ilin kuruluş çalışmalarında görev aldı. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü’nü bitirdi. Türkiye Orta Doğu Amme İdaresi Enstitüsü’nde Kamu Yönetimi Yüksek Lisans Programını tamamladı. Bitlis Valiliği yaptı. Yayınlanmış toplam 250 adet makalesi bulunuyor.

Esasında Türkiye’de siyaset, çoğu zaman Vali Orhan Öztürk’ün de deyimiyle ‘ateşten bir gömlektir.’ Siyasetçi ağzıyla kuş tutsa da onu eleştirmeye yeminli yüzbinleri karşısında bulur. ‘Benim partim, senin partin’ yaklaşımıyla yaptığı hiçbir iş hakkıyla takdir edilmez. Bir sanatçı, sporcu ya da işadamının takdir edilmesi gereken davranışlar sergilediğinde göklere çıkarıldığını görürken siyasetçi söz konusu olduğunda herkesin eleştirel bir tutum aldığına şahitlik ediyoruz. Tabiki topluma örnek olan sanatçıyı, sporcuyu takdir edelim. Ama bu takdir hislerimizi hak eden siyasetçi ve bürokrattan da esirgemeyelim.   

Bölgenin evladı Orhan Öztürk’ün, hem kişisel özellikleri, hem de mesleki başarı ve tecrübeleriyle İskilip için ‘biçilmiş kaftan’ olduğunu gönül rahatlığıyla söyleyebiliriz. Kaynağını bilmediğim ancak yıllardır yöneticilerle ilgili aklımda kalan şu cümleyle noktalayayım. “Allah (c.c) yücelmesini murad ettiği kulunu halka hizmetkar kılar.”


             

 

 

 

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Son Yorumlar
seval karakaş
yaparsa corumlu yapar
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020