www.iskilipliyiz.com
23.09.2018
Çorum /   24°C

BİR EĞİTİMCİNİN FERYADI
BİR EĞİTİMCİNİN FERYADI

Bugün, eğitimci bir dostun sadece içini dökmek amacıyla yazıp bana gönderdiği bir maili, iznini alarak burada sizlerle paylaşmak istiyorum. Ben ne yazarsam yazayım, ne de olsa artık sistemin dışında kalmış emekli bir öğretmenim. Bu arkadaşımsa sistemin ta göbeğinde ve her şeyi içeriden yani yaşayarak görüyor. Bu nedenle de görüşleri benim için çok değerli.

Haydi hep birlikte geriye yaslanıp yazdıklarını okuyalım:

“İlçemiz, eğitimde hangi durumda?

İlçemizin eğitim müdürlerinden bir bilgilendirme bekliyoruz. Birisi çıkıp da şu okullardan şu kadar öğrenci sınava girdi, şu kadar öğrenci şu okulları kazandı, yerleştirme yüzdesi şu gibi açıklama neden yapmaz?

Neyi, kimden saklıyorsunuz? Okullarımızın durumunu bilmek ilçe halkı olarak hakkımız değil mi? Bu okullarda Çorumdan geliş gidiş yapan müdürlerin ve öğretmenlerin çocukları okumuyor, bizim çocuklarımız okuyor. Doğrudan bizim çocuklarımızı ilgilendiren bir konuda neden açıklama yapılmaz anlayabilmiş değiliz.

İlçemizde yıllardır bir okul planlaması konuşuluyor. Okulların bazıları birleştirilecek deniliyor. Bazı okullar ayrılacak deniliyor. Çorum merkez ve diğer tüm ilçelerde bütün bu işler 2013 yılında bitmesine rağmen ilçemizde hala laf yapılıyor iş yapılmıyor.

Çocuklarımızı okula gönderiyoruz ve çocuklarımızın notlarından başarı durumlarını takip ediyoruz. Ancak ülkemizde bir sınav gerçeği var. Çocuklarımız okullarında 100 üzerinden 100 alsalar bile sadece birkaç tanesi ülke geneli sınavlarda başarılı olabiliyor. Toplasan 5-10 çocuk başarılı. Sınava giren ise 1.000den fazla çocuk. Ne kadar acınacak bir durumda çocuklarımız.

Okullarında 100 alan çocuk ülke geneli sınavlarda neden başarılı olamaz?

Bunun birçok cevabı olabilir ve hatta şimdi buradan sayabiliriz birçok neden. Peki, bu nedenleri saymamız çocuklarımızın başarısını artırır mı? Hayır…

Ne yapmak lazım?

İlçemiz Çorum genelinde 14. sırada yıllardır. Zaten Çorumun da 14 ilçesi var. Herhalde 15 ilçe olsa 15. olacağız.

Son yıllarda bu sıralamaları bilmiyoruz tabi. Çocukların psikolojisini olumsuz etkiliyor diye açıklamıyormuş yetkililer(!). Açıklanınca millet bir iş yapmadığınızı görecekti herhalde. Dolayısıyla sizin psikolojiniz bozuluyordu demek ki. Şimdi bu bilgiyi saklayınca sizin psikolojiniz düzelmiştir herhalde. Nasıl olsa millet bilmiyor, İskilip başarılı der kurtarırız diye düşünüyorsunuz herhalde.

Ne yaptınız başarı için diye sorsak herhalde okullarda öğretmenlere ücret verebilmek için açılan, içeriği ve niteliği yetersiz kursları söylersiniz. Peki, bu kurslar öğretmenlere ücret kazandırmaktan başka ne işe yaradı? Bu kurslarda öğrencilerin ne kadarı nasıl bir başarı elde etti?

Örneğin bi söyleyin bize; Çorum Fen Lisesini kaç öğrenci kazandı? Ankara Siyasal, Cerrahpaşa, Hacettepe ya da Gazi Tıp, Ankara Hukuk, İTÜ, ODTÜ ya da Boğaziçi Mühendislik var mı kazananlarda?

Daha teknik bir soru soralım; Var mı bir babayiğit? İlçemizdeki TEOG ve LYS Ülke geneli sıralama ortalamalarını açıklayabiliyor musunuz? İlk 1.000, 10.000, 20.000de kaç öğrenciniz var?

Başarı budur çok uzman(!) eğitimci beyler. İlk 10.000 de öğrenci sayınız sınava giren öğrencilerinizin %20si ise mesela.

Bu öğrencilerle bunu nasıl yapacağız safsatasına da girmeyin sakın. Okulda okul müdürü öğrencinin devamsızlığını silerse, öğretmen öğrenciyle beraber okulun duvarının dibinde sigara içerse bu öğrencilerin böyle olması kaçınılmaz olur.

Bir okul müdürü tüm akrabalarını çalıştığı kuruma alırsa, çocuklara hak yeme, torpil, kayırma vs. den başka bir şey öğretemezsiniz. Sonra geri dönüp bu durumdan da şikâyet edemezsiniz. İşi buraya getirdiyseniz, şerefinizi daha fazla yıpratmadan gitmek gerekir. Ondan bende yok diyorsanız bilemem tabi.

Devlet memurunun siyaset yapması yasak hala kanunda. Ama bakıyoruz öğretmenler partilerde geziyor, hem de göstere göstere. Bu ne utanmazlıktır. Partiler sayesinde bir yerlerde olmanız size kanunlara karşı gelme hakkı vermez beyler.

Topluma adam olmayı öğretecek olan öğretmenlere adamlık mı öğretelim.

Hadi bakalım, ilçedeki müdürler, öğretmenler… Anlatın ilçenin başarı durumunu. Siz mi beceremiyorsunuz yoksa sistemde mi bir arıza var? Yoksa sizin o üstün bilimsel seviyenizin çok mu altında çocuklarımız?

Daha soracak çok soru var elbette. Hele bunlar bir cevaplansın diğerlerini de soracağız.”

Evet, yazılanları okudunuz. Bakalım, 15 yılda 12 kez eğitim sistemiyle oynayıp yap-boz tahtasına çevirenler bunlara ne cevap verecekler.

Yıllarca iktidarın ilçe temsilciliğini yapan eğitimci arkadaşlar, haydi şimdi söz sırası sizde.

Bekliyoruz…

 

 İsim Soyisim :
E-Mail :

Bu yorum : 11 ay önce yazıldı.
Yorum Sahibi : Ali DURGUT

 
Ak troller ancak yazidada belirtilen esaslara uygun siyasetçilerin kıçını yalayarak koltuk peşin de