www.iskilipliyiz.com
24.09.2018
Çorum /   24°C

18 Eylül 2017 - 03:37
Komşu İlçe Osmancık Elimizdeki Değerlere Sahip Çıkıyor Yetkililer Seyrediyor
Komşu İlçe Osmancık Elimizdeki Değerlere Sahip Çıkıyor Yetkililer Seyrediyor

Kültür Bakanlığının Destekleri ile hazırlanan  “Kasretten Vahdete Akşemseddin” Belgesel çekimlerinin Osmancık ve İskilip Evlik köyünde yapılan çekimleri tamamlandı.

İstanbul, Göynük,Beypazarı, ankara,Amasya, Samsun Kavak, Amasya da daha önce tamamlanan çekimlerin Osmancık ve İskilip Evlik köyünde yapılan çekimlere Osmancık kaymakamı Azmi Yeşil’in görevlendirmesi ile Osmancık Kültür turizm Derneği Başkanı Sakin Karakaş ve Nene Hatun Ortaokulu müdürü Adem Şahin rehberlik etti.

Yapımcılığını Kadriye Özden’in, sunucu ve metin yazarlığını Gülin Tokat’ın yaptığı belgesel kültür ve turizm bakanlığının genç ses projesi kapsamında çekildi. Yönetmenliğini Hüseyin Özden’in üstlendiği ulusal ve uluslararası kanallarda yayınlanacak olan belgeselde Akşemseddin Hazretlerini sanat yönetmeni ve usta oyuncu Nihat Mürşitpınar üstlendi.

Yöre halkına da oyuncu olarak rollerin verildiği yapımda Akşemseddin’in şeyhlerini Adem Şahin, Sakin Karakaş ve Evlek köyü cami imamı Mehmet Ertürk canlandırdı, Osmancık Akşemseddin medresesi ve İskilip Evlek köyündeki doğal ortamlarda yapılan belgesel çekimlerin kameramanlığını Kürşat Demirhan ve Köksal Işık yaptı. dizinin yönetmeni Hüseyin Özden yaptığı açıklama da Osmancık ve İskilip Evlek köyünde çok sıcak kanlı insanlar bizlere ev sahipliği yapıtlar. İşte Anadolu budur. Bu bağlamda Osmancık kaymakamı Azmi Yeşil’e evlek köyü imamı Metmet Ertürk’e Osmancık ve Evlek sakinlerine , Adem Şahin ve Osmancık kültür turizm derneği başkanı sakin Karakaş’a teşekkür ediyorum dedi.

YORUM

Yıllarca İskilip´e bağlı Evlik Köyünde yaşayan annesi, oğlu ve kızı ile yakınlarının mezarlarının bulunduğu bilinen ve İstanbul´un Fethine İskilip Evlik köyünden gittiği rivayet edilen Akşemseddin hazretleri hayatının anlatıldığı Kültür Bakanlığınca bir belgesel hazırlanıyor ve çekimlerin bir bölümü İskilip Evlik köyünde yapılıyor bu çekimlere Osmancık Kaymakamı Azmi Yeşil´in görevlendirdiği Osmancık Kültür turizm Derneği Başkanı Sakin Karakaş ve Nene Hatun Ortaokulu müdürü Adem Şahin rehberlik ediyor.

Peki sormazlarmı İskilip´te hiçmi bir yetkili yok hiçmi bu konuyla ilgili bilgili kurumda çalışan bilgili öğretmen tarihçi yok peki biz neden her sene İskilip´te Akşemseddin hazretleri için program düzenliyoruz anıyoruz biz bu anma programlarını yaptığımızda Osmancık Kültür turizm Derneği Başkanı Sakin Karakaş tepkilerini Osmancık Adına nasıl sahiplendiğini ne çabuk unutuyoruz ve bu kişi İskilip´teki çekimlerde rehberlik ediyor.

 

Ulusal ve uluslararası kanallarda yayınlanacak olan belgeselde,İskilip´in tanıtımı acısından çok önemliydi biz yine kendi adımıza kendi düzenlediğimiz programlarla kendi çapımızda anmaya devam edelim yapacak bir şey yok ne kadar aci kendi değerlerimize sahip çıkmamamız  İsim Soyisim :
E-Mail :

Bu habere ilk yorumu siz yapın.