ustbanner ali

www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 759 kez okundu. | Kategori : POLİTİKA
Haberin Tarihi :   07 Şubat 2018 - 23:04

USLU, İSKİLİPLİ ATIF HOCA’YA İADEYİ İTİBAR İSTEDİ

Büyüt
Küçült
USLU, İSKİLİPLİ ATIF HOCA’YA İADEYİ İTİBAR
Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Genel Kurulda Gündem Dışı söz aldı. Uslu konuşmasında şunları söyledi;

Çorum Milletvekili ve TBMM İdare Amiri Salim Uslu, Genel Kurulda Gündem Dışı söz aldı. Uslu konuşmasında şunları söyledi;

“Sayın Başkan, Gazi Meclisin çok değerli üyeleri; sizleri sevgi ve saygıyla selamlıyorum.

Elbette her milletvekilimizin hafta sonlarında yaptığı gibi ben de bu hafta sonu Çorum’daydım, iki önemli konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. Birincisi, Alaca’da Afrin şehidimiz Halil İbrahim Aygül kardeşimizi on binlerce hemşehrimizin katılımıyla defnettik ve babası Mustafa Aygül son derece metin bir şekilde “Devletimiz sağ olsun, vatan sağ olsun.” diyor idi. Şimdi, Dodurgalı kardeşimiz Hakan Kayacı Afrin’de gazi olmuştur. Onun babası Hasan Kayacı da “Yeter ki devletimiz zarar görmesin, yeter ki milletimizi koruyalım. Korumak için her türlü, her şeyimizi vermeye hazırız.” demiştir ki bu, devleti ebet müddet geleneğinin bir devamıdır. Ben bu duyarlılıkları nedeniyle kendilerine teşekkür ediyorum. Şehitlerimize rahmet, gazilerimize de şifa diliyorum.

Ama bir hususu belirmem lazım ki Alaca’daki on binlerin içerisinde Alevi, Sünni, Türk, Kürt, Laz, Çerkez, her görüşten, her etnisiteden ve her aidiyetten insan vardı ve bu insanlar sadece tek bayrak, tek vatan, tek devlet ve tek millet için yürüdüler. Doğrusu, bunu takdirle karşıladığımı ve kendi seçmenim ve halkımla da bir kez daha gurur duyduğumu belirtmek istiyorum. Ayrıca geleceğe dönük umutlarımız da güçlenmiştir. Çünkü Türkiye, asla bölmek isteyenlerin iştahını kabartmayacak kadar duyarlıdır ve bu konuda kim Türkiye’ye diz çöktürmek istiyorsa bunun hesabını bu halka elbette sandıkta verecektir.

Bir diğer husus da Çorum’daki Hitit Üniversitemiz, Aşık Şekip Şahadoğru ve Hititlerdeki Kadeş Anlaşması gibi Çorum’un değerlerini ortaya çıkarmak ve kültürel değerlerimizi öne çıkarmak üzere bazı adımlar atmıştır. Tabii, bunlar şayanışükrandır ama bir hususa dikkatinizi çekmek istiyorum. Ben kampüsünden büyümesinden falan bahsetmeyeceğim, şüphesiz onlar devam eden rutin faaliyetlerdir ama Hitit Üniversitemiz, Çorum ve İskilip Belediyeleri ve Atıf-Der’le birlikte İskilip’te hafta sonu “Medreseden Darağacına” isimli bir etkinlik düzenlemiştir. Bazı sayın milletvekilleri de katıldılar, izlediler. Çok teşekkür ediyorum kendilerine de. Bu etkinlikte Atıf Hoca anlatıldı. Gün yüzüne çıkmamış bazı belgeler de ortaya konulmuş oldu. Bunu da sizlerle kısaca paylamak istiyorum.

Atıf Hoca, doksan iki yıl önce Babaeski Müftüsü Ali Rıza Efendi’yle birlikte idam edilmiştir. Az önceki değerli konuşmacı adalet üzerine bir konuşma yapmışken, doğrusu, adaletsiz bir şekilde, haksız bir şekilde, hukuksuz bir şekilde Atıf Hoca’nın idam edilmiş olmasına özellikle dikkatinizi çekmek istiyorum. 

Bakınız, bir kişi eğer zanlı ise, o insan idama mahkûm ediliyor ise o insanın öncelikle müdafaa hakkını asıl olarak vermek gerekir. Oysa asker kaçaklarını toplamak ve yargılamak üzere kurulan İstiklal Mahkemeleri, Hammurabi kanunlarından beri devam etmekte olan savunmanın kutsallığını ne yazık ki yok saymış ve Atıf Hoca’ya savunma fırsatı dahi vermeden 5 celsede yapılan yargılamayla idamına karar vermiş. 5’inci gün de itirazı kabil olmayan, temyizi mümkün olmayan bir şekilde ve “şahitlerin bilahare dinlenmesine, savunmanın bilahare alınmasına” diyerek âdeta idamı onaylanmıştır.

Tabii, o günkü mahkemenin üyeleri Meclisten seçilmiştir, tayin edilmiştir. Savcı Necip Ali hariç, diğer Kel Ali, Kılıç Ali hiçbir şekilde hukuk nosyonuna sahip değillerdir ama ne yazık ki Atıf Hoca’nın bırakın savunmasını almayı, altı yıl önce 1920 tarihli Vakit gazetesine tekzip gönderdiği hâlde ne yazık ki o tekzibi, altı yıl önceki tekzibi yok saymışlardır.

Şimdi, bakınız, burada elbette konuşulacak konu çok ama iadeyi itibar gerekiyor. Sadece Atıf Hocaya değil, bu ülkede mazlum konumunda kim idam edildiyse hepsine iadeyi itibar gerekiyor.

Atıf Hoca konuşmasının bir bölümünde, son bölümünde  -müdafaasını ele geçirdik, şu anda müdafaası hazır durumda- “Bence çağdaş bir zihniyete sahip olmak demek medeni bir kafa yapısıyla yararlı işleri ortaya koyabilmektir. Bu açıdan bakıldığında kendimi çağdaş zihniyetin en önemli gelen isimlerinden birisi olarak görüyorum.” diyor, Türkçesiyle ifade ediyorum.

Yine, Atıf Hocayla beraber o günlerde idam edilen Seyit Rıza’ya da iadeyi itibar yapılmalıdır. Seyit Rıza da “Evladı Kerbela’yık. Bihatayık. Ayıptır, zulümdür, günahtır.” diyor.

Lütfen, bu yüce Meclis iadeyi itibar konusunu ciddi ciddi dikkate almalıdır diyorum, hepinizi saygıyla selamlıyorum” dedi.Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu habere ilk yorumu siz yapın.
DİĞER HABERLER
Son Yorumlar
okan candan
ya kardeşim siz gidin koca koca ağaçları kesin ondan sonra neymiş çayboyunu yeşillendiriyoruz
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2018 - 2019