www.iskilipliyiz.com

Video Galeri
Foto Galeri
Web Mobil
Bu haber 753 kez okundu. | Kategori : GENEL
Haberin Tarihi :   12 Haziran 2019 - 12:10

Vali Çiftçi Çakmak Dede Kuran Kursu İnşaatı yapımı için seferberlik başlattı.

Büyüt
Küçült
Vali Çiftçi Çakmak Dede Kuran Kursu İnşaatı yapımı için seferberlik

Vali Çiftçi’nin ziyaretinde İskilip Kaymakam Vekili Oğuzhan Ocak, İskilip Belediye Başkan Vekili Hatun Çürük, İl Müftüsü Muharrem Biçer, İl Özel İdare Genel Sekreteri Recep Çıplak, İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mehmet Çelik ve bazı daire amirleri hazır bulundu. Çakmak Dede Kur-an Kursunu bir süre yerinde inceleyen Vali Çiftçi burada yetkililerden bilgi aldı. Vali Çiftçi İskilip Kaymakamlığında ziyaret ile ilgili olarak açıklama yaptı. Bugün İskilip’e inşaatı devam eden Çakmak Dede Kur-an Kursunun yerinde incelenmesiyle ilgili İl Müftümüzle, İl Özel İdare Genel Sekreterimizle geldik. Kur-an Kursunun inşaatı 2016 yılının Ağustos ayında başlamış, aradan yaklaşık üç sene geçmiş, tabi bu arada inşaatta da biraz yavaşlama olmuş, dolayısıyla inşaatı yerinde görelim, inceleyelim hızlandırılması için valilik olarak, il müftülüğü olarak, ilçe müftülüğü olarak, özel idare olarak neler yapabiliriz bu konuda yerinde inceleyelim tedbir alalım diye bu gün geldim. İlk etapta inşaatın yeniden ivme kazanabilmesi için, hızlandırılabilmesi için, özel idareden 500 milyar Liralık (eski tabirle) malzeme yardımı yapacağız. Bu arada tabi ben Çorumlu olan valilerimizle de irtibat kurdum. İlk etapta Bursa Valimizle, Kırşehir Valimizle, Aksaray Valimizle, görüştüm kendileriyle bu konuda yardım ve destek talep ettim. Osmaniye Valimizle görüştüm. Yine bir vesileyle Konya Müftümüzle, Karaman Müftümüzle yardım konusunda görüştük inşallah inşaatın kısa sürede tamamlanması için elimizden gelen bütün imkânları seferber edeceğiz. Çünkü aradan zaman geçtikçe hem lafa söze dedikodu’ya varıyor inşaatın uzaması hem de yardımlarda desteklerde bir azalma meydana geliyor. İnşallah bütün gayretlerimizi seferber ederek kısa süre içerisinde inşaatın bitmesi içinde gayret sarf edeceğiz. Çünkü bittiği zaman bölgenin hafızlık merkezi konumunda olabilecek bir kurs, altı katlı büyük bir inşaat şu anda da inşaatın yaklaşık yüzde kırkı tamamlanmış durumda, yaklaşık üç milyon lira paraya da ihtiyaç var, yani yek ün miktarda yardıma ihtiyaç var ama hızlandıracağız bitireceğiz. Bir an önce vatandaşımızın, İskilip’in, insanımızın hizmetine sunacağız.”dedi.

İskilip Kaymakamlığından sonra yenileme çalışmaları devam eden Osmanlı dönemine ait yapılardan biri, II. Mahmut’un fermanı ile kurulan Redif Teşkilatı’na bağlı olarak inşa edilen temeli 1890 yılında atılmış, 1900’de tamamlanmış ve 1912’de taburlar kaldırıldığında Askerlik Şubesi olarak 1960 yılına kadar halka hizmet vermiş Redif Kışlasında incelemelerde bulunan Vali Çiftçi burada da bir açıklama yaparak: “Redif Kışlası daha önceden 2016 yılında OKA ve İl Özel İdaresiyle birlikte restorasyon inşaatına başlanmıştı. 2018 yılı içerisinde ödenek miktarı bittiğinden dolayı, yani buraya ayrılan ödenek tamamen harcanıp bittiğinden dolayı, inşaatta tasfiye edilmişti. Geriye kalan kısmının tamamlanabilmesi yani çatının kapatılması, diğer zorunlu imalatların yapılabilmesi için yaklaşık 800 bin liralık kaynağa ihtiyaç vardı. Ben bununla ilgili olarak Ankara’ya Kültür ve Turizm Bakanlığına gittim. Bakanlıktan bu konuda ödenek talebinde de bulundum. Hatta en son Milletvekilimiz Erol Kavuncu’da Kültür ve Turizm Bakanlığına gitti. Bununla ilgili Bakanımızla görüştü. Yalnız şu anda küçük bir problem var. Burası şu anda Milli Eğitim Bakanlığına, Milli Eğitim Müdürlüğüne tahsisli, Kültür Bakanlığından ödenek aktarılabilmesi için Mülkiyetininde tahsisininde Kültür ve Turizm Bakanlığına yapılması gerekiyor. Şu anda onunla ilgili çalışmalar devam ediyor o süreçte tamamlandığında inşallah geriye kalan kısımlarda bitmiş olacak, imalatlarda tamamlanmış olacak. Yalnız biz şu anda binayı dış etkenlerden korumak için Özel İdareyle çatısını yapacağız. Çatısını yaparsak dışarıdan yağmur, kar etkilerine karşı korumuş olacağız geriye kalan ödenekte miktarda geldiğinde tamamen İskilip halkının hizmetine sunulabilmesi için diğer zorunlu imalatlarda yapılmış olacak. ”dedi.

Makam Arcının Satılması Mümkün değil

Vali Mustafa Çiftçi, vatandaşlara dağıtılan çilek fidelerinin ücretini ödeyemediği için kaymakamlığa ait makam aracının satılığa çıkarıldığı yönündeki haberlerle ilgili açıklamada bulundu. İskilip Kaymakamı Beyazıt Bestami Alkan’ın çilek fidelerinin borcunu ödeyebilmek için makam aracını satışa çıkardığına yönelik basına bir takım haberler yansıdığını hatırlatan Vali Çiftçi, "Bir aracın makam aracı olabilmesi için 237 sayılı Taşıt Kanunu’nun 1 ve 2 sayılı cetveli var. Orada sayılan makam sahiplerinden olması gerekiyor. 2 sayılı cetvelde makam hizmetlerine tahsis edilen araçlardan bahsediliyor. Kaymakamlar, 2. sayılı cetvelde yer alıyor. Kaymakamlara İçişleri Bakanlığı tarafından hizmetlerde kullanmak üzere araç satın alınarak veriliyor. Birde ilçelerde Köylere Hizmet Götürme Birlikleri var. Bunlara da kaymakamlar başkanlık yapıyor. Orada da meclis kararıyla araç satın alınıp satılabiliyor. Burada karıştırılan husus satılığa çıkarılan araç makam aracı değil Köylere Hizmet Götürme Birliği envanterine kayıtlı hizmet aracı” dedi.
İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen aracın satışının mümkün olmadığını dile getiren Vali Çiftçi, “Köylere Hizmet Götürme Birliği envanterine kayıtlı aracın satılığa çıkarılması var. Gerçek durum bu şekilde” ifadelerini kullandı

 Sayfayı Yazdır
Print Friendly / PDF
Sosyal Paylaşım
Google
Etiketler :
İsim Soyisim :
E-Mail :
UYARI : Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve tamamı büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. Ayrıca suç teşkil edecek hakaret içerikli yorumlar hakkında muhatapları tarafından dava açılabilmektedir.
Uyarı
Güvenlik kodu :
Bu yorum : 1 yıl önce yazıldı.
Yorum Sahibi : misafir
 
çakmak dede kuran kursu inşaatı bitmez.çünki vakfın başındakilere yani yönetenlere kimsenin güveni kalmadı.biraz az yesinler.millet yardım ediyor onlarda malı götürüyorlar.tabiki bu inşaat bitmez.
DİĞER HABERLER
Son Yorumlar
Ahmet Deniz İstambul
Sevgili kardeşime başarılar dilerim
Foother
SOSYAL MEDYA
Facebook Twitter RSS Sitemap
"www.iskilipliyiz.com | http://www.iskilipliyiz.com/"   Tum Hakları Saklıdır. © 2019 - 2020