2024, 19 Temmuz Cuma İskilip Hava Durumu IMG 19.97°C açık Sık Kullanılanlara Ekle İletişim Künye Reklam RSS
IMG-LOGO
Ana Sayfa İskilip´de 50'ye yakın Osmanlı mezar taşı bulundu.

İskilip´de 50'ye yakın Osmanlı mezar taşı bulundu.

09 Kasım 2022 - 1063 Defa Okundu
 İskilip´de 50'ye yakın Osmanlı mezar taşı bulundu.

Hitit Üniversitesi İskilip Meslek Yüksekokulu Mimarlık ve Şehir Planlama Bölümü Öğretim Görevlileri Dr. Cemal Ekin ve Dr. Doğan Koşan tarafından Mimari Restorasyon Programı öğrencileriyle birlikte geçen sene ilçede bulunan Hacı Karani Mezarlığı’nda başlatılan restorasyonla Osmanlı dönemine ait mezar taşlarındaki yazıtlar gün yüzüne çıkarılırken, mezar taşlarında restorasyon çalışmalarında sona gelindi.

YENİ NESİL BİLMİYOR

Hacı Karani mezarlığında başlatılan restorasyon çalışmalarında sona gelinirken, Dr. Cemal Ekin, İskilip’te Osmanlı dönemine ait çok sayıda mezar taşı bulunduğunu, ancak birçoğunun kime ait olduğunun bilinmediğini söyledi.

‘Yeni nesil Osmanlı döneminde medfun dedelerinin mezarını bile bulamıyor’ diyen Dr. Ekin, şöyle dedi: “Osmanlı döneminden günümüze ulaşan yazılı metinleri, kitabeleri yeni neslin anlayabilmesi için özel eğitim alması gerekiyor. Mezar taşındaki en basit bir yazının anlaşılamaması gibi problemlerimiz var. İlçedeki mezarlıklarda Geç Osmanlı dönemine ait, örneğin 100 yıl önce medfun olmuş kişilerin bile mezarları kaybolmuş ya da kaybolmak üzere. Hitit Üniversitesi olarak bu sorunu çözmek, Osmanlı dönemine ait mezarları gün yüzüne çıkarmak amacıyla restorasyon çalışması başlattık. Bu çalışmada amaç, yok olmakla karşı karşıya olan mezar taşlarının tespiti, restorasyon ve konservasyonu yapıldıktan sonra özgün yerlerine yerleştirmektir. Ardından eski Türkçeyle (Osmanlıca) yazılan yazıların transkripsiyonu (harf çevirisi) yaptıktan sonra mezar taşlarının yanlarına günümüz Türkçesine aktarılmış tabelalar dikeceğiz. Bu tabelalar sayesinde torunları, atalarının mezarlarını bulabilecek."

50’NİN ÜZERİNDE MEZAR TAŞI TESPİT EDİLDİ

Mimari Restorasyon Programı öğrencilerine yönelik eğitim amaçlı atölye çalışması çerçevesinde, ilçedeki Hacı Karani Mezarlığı’nda Osmanlı dönemine ait 50’nin üzerinde mezar taşı tespit ettiklerini anlatan Dr. Ekin, şöyle devam etti:

“Mezar taşlarının bakım ve onarımıyla birlikte aynı zamanda Osmanlıca yazıtların günümüz Türkçesine aktarımını yapıyoruz. Yeni akademik yılının başlarında Kasım ayında başladığımız bu çalışmalarla tespit edilen mezar taşlarından 10’unun bakım ve restorasyonunu, yazıtların transkripsiyonunu tamamladık. Bu yılın sonuna kadar geri kalan mezar taşlarıyla ilgili çalışmayı da yürütmeyi planlıyoruz."

Etiketler: