2024, 16 Haziran Pazar İskilip Hava Durumu IMG 20.3°C açık Sık Kullanılanlara Ekle İletişim Künye Reklam RSS
IMG-LOGO
Ana Sayfa Fehmi YAĞLI ŞİFA KAYNAĞI EVLÜK SUYU

ŞİFA KAYNAĞI EVLÜK SUYU

26 Temmuz 2018 - 5369 Defa Okundu

 

İskilip çoğrafyasının değerlerinden olan Evlük Köyü dolayısıyla İskilibimiz hak ettiği şöhrete kavuşamamanın hüznünü yaşamaktadır.

İskilibe bağlı ve Kırk kilometre uzaklıkta yüksek dağlar arasında on iki haneli şirin bir köy olan Evlükün ismi kaynaklarda “Evlek” olarak da geçmektedir.

Evlük Köyü, Sultan Fatihin Hocası Akşemseddinnin oğlu Nurul Hüdanın ve neslinin halen bu köyde yaşadığı bir yer.

Günümüze kadar intikal eden bu köyümüze ait istisnai bir özelliğe dikkat çekmek istiyorum. Ruh hastalarının iyileşmesine katkı sağlandığı söylenen su bulunmaktadır. Köye ziyarete gelen bir çok hastanın bu suyu içip yıkanmak suretiyle kurtulduğuna şahit olan insanlar bulunmaktadır.

Evlük Köyünde ki bu suyun ruh hastalıklarına şifa olduğu söylentisinin gerçekliğini teyidi anlamında Akşemseddin hazretlerinin hayatı ipuçları vermektedir.

Akşemseddin hazretleri 14. yüzyılda yaşamış büyük bir devlet adamı olmasının yanısıra tıp ve eczacılık ilminde büyük şöhrete ulaşmış ilim adamı kimliğine de sahiptir.

Çocukluğu ve gençliği Osmancık ilçesi Sarpınkavak Köyünde geçen Akşemseddin eczacılık ilminde ki vukfiyeti gereği bu çoğrafyada ki şifalı bitkileri ve suları incelediği anlaşılmaktadır.

Akşemseddin Hazretleri daha sonra Ankaraya göçmüş ve burada Hacı bayram-ı Veli hazretlerine intisab ederek hayatını sürdürmüştür. Bilahare Ankaradan ayrılarak Beypazarında ikamet etmiştir. Tababet ve eczacılık ilminde o derece şöhrete ulaşmış ki binlerce insanı tedavi ettiği kayıtlarda bulunmaktadır.

Evlilik hayatında on çocuk sahibi olduğu bu çocuklarından altıncısı olan Nurul Hüdanın meczup olduğu yazılıdır.

Tahminim odur ki meczup evladı Nurul Hüdanın tedavisi için bugün ki Evlük Köyüne gelmiş olabileceği şahsi kanaatimdir.

Kayıtlarda Evladı Nurul Hüdanın doğuştan istisnai olağanüstü hallere mucip bir yapısının varlığı dikkatimizi çekmektedir.

Meczupluğu o derecedir ki camiye gelen cemaatin ayakkabılarına bakarak “bu cennetlik” “şu cehennemlik” gibi garib hal ve hareketlerde bulunmuştur. Evlük de ki bu suyun ruh hastalıkları için şifa kaynağı olduğunu keşfeden Akşemseddin hazretleri evladı Nurul Hüdayı bu su ile tedavi etmiş olabileceği kanaati taşımaktayım. Nurul Hüdanın tedavisi neticesinde oğlunu bu köye yerleştirmiş kendisi Evlükten ayrılarak Bolu Göynüğe göçmüştür.

Evlük Köyü camisinin yanında ki asılı bilgilendirme tabelasında Nurul Hüdanın binlerce hastayı köy meydanında akmakta olan suyla tedavi ettiği yazmaktadır.

Demek oluyor ki Tıp alimi Akşemseddin hazretleri Evlük suyu ile şifaya kavuşan oğlu Nurul Hüdayı köyde bırakarak bu suyla köye gelen hastaları tedavi edebileceğini söylemiş olmalıdır ki bu bölgeyi mekan tutmuşlar.

Çok önemli bulduğum şifalı “EVLÜK SUYU” hakettiği ilgiyi maalesef yetkililerden bu güne kadar görememiştir. Ne acıdır ki bu güne kadar bilimsel akademik çevrelerin ilgisi çekilememiş bu su ile ilgili bilimsel hiç bir çalışma yapılmamıştır.

Gelde haykırma: Varlık içerisinde ki İskilip çoğrafyasına yokluk yaşatanlar utansın! Diye.

 

 

 

Etiketler:

Çok Okunanlar